Orak ve Çekiç

Hanımlar beyler blog sayfama hoş geldiniz . Nasılsınız iyi misiniz afiyette misiniz ? Umuyorum ki keyfiniz  yerindedir soğuklardan biraz rahatlamış ve kurtulmuşsunuz dur çünkü ben kurtulamadım . Neyse çok uzatmayayım bir ay aradan sonra sizin için tekrar bir blog yazıyorum. Şimdi hep birlikte bu bloğumuzun konusuna bakalım. Konu kaliteli olan her şey pahalı mıdır? Düşüncelerinizi gerekçeleriyle yazın:

Yine bazı kavramları açıklayarak yazıya başlamak istiyorum.

Orak ve çekiç (☭), komünizmin simgesidir. Bir orağın çekiç üzerine çapraz olarak yatırılması ile oluşur. Bu iki simge çiftçileri ve proletaryayı sembolize eder. Bu iki simge bir araya getirilerek çiftçilerin ve işçilerin birliği sembolize edilir.

Aynı zamanda Sovyet Bayrağı.

Vladimir Lenin iktidara geldiğinde bir amblem yarışması düzenlendi. Kazanan amblemde bir orak, bir çekiç ve bir de kılıç bulunuyordu.

Amblem, Bolşevik Devrimi’nin bir parçası olan sosyal grupları temsil ediyordu. Ancak Lenin, fazla saldırgan bulduğu kılıcın sembolden çıkarılmasını istedi.

Arkada Aleksander Bogdanov’un ütopik romanı “Kızıl Yıldız”dan esinlenen 5 köşeli yıldızın, Marksist Enternasyonal’ın 5 kıtasını temsil ettiğini söyleyenler de var.

Devrim sanatı da çekici tutan kişiyi erkek, orağı tutanı da kadın olarak resmediyor. Erkek sanayi, makina, şehir ve geleceği temsil ederken, kadın da tarım, yiyecek ve doğurganlıkla özdeşleştiriliyor. Bu, toplumun okuma yazma oranı düşük kesimlerine devrim fikirlerini aşılamanın resmiydi.

Kızıl bir bayrağın üzerine işlense de amblemin tarihi aslında 1789 Fransız Devrimi’ne kadar uzanıyor. Paris Komünü, de aynı sembolleri işçi sınıfını temsilen kullanmıştı.

İşte Sovyetler Birliği bayrağı böyle oluştu.

Bunun gibi bir sürü örnekte bulabilirim. Düşüncem zaten yukarıdaki örnekten anlaşılmıştır diye düşünüyorum. Kaliteli olan her şey pahalı değildir. Önemli olan işçilik ve alın teri. Bu iki şey olmazsa hiçbir şey olmaz.

 

(Visited 212 times, 1 visits today)