ORHAN GAZİ’NİN SON SEFERİ

Ben Beştepe Koleji 7. Sınıf öğrencisiyim. İki hafta önce Sosyal Bilgiler dersinin yazılı sınavına babamla beraber çalışırken başıma gelen komik bir olayı anlatmak istiyorum. Tabii bunun için öncelikle kısaca Orhan Gazi’nin hayatıyla ilgili aklımda kalanları sizlere aktarmak istiyorum.

“Orhan Gazi, II. Osmanlı padişahıdır. Osmanlı Devleti’nin kurucusu olan Osman Gazi’nin oğlu olup doğum tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Babası ile birlikte ismini hatırlayamadığım birçok sefere katılmıştır. Aklımda kalan tek seferi, babası ile beraber katılmadığı ve ilk kez kendisinin kumanda ettiği Sakarya seferidir…”

Yazılıya çalışırken babam bana Orhan Gazi’nin seferlerini on dakikada su gibi ezberlememi söyleyerek odamda beni yalnız bıraktı. On dakika sonra odama geri döndüğünde beni elimde telefonla oyun oynarken yakaladı. Bunun üzerine bana Orhan Gazi ve hayatı ile ilgili zor sorular sormaya başladı. Hepsini cevapladım. Son sorduğu soru Orhan Gazi’nin hangi seferde öldüğü idi. Ben diğer sorularda olduğu gibi kendimden gayet emin olarak aşağıdaki cevabı verdim:

“Son savaştığı seferde öldü.”

(Visited 310 times, 1 visits today)