ORHAN VELİ’NİN CIMBIZLI ŞİİRİ HAKKINDA DÜŞÜNCELERİM

Merhaba, bu yazımda sizlere meşhur şairimiz Orhan Veli Kanık’ın birçok meşhur şiirinden birisi olan Cımbızlı Şiiri üzerine fikirlerimi yazacağım. Bir Garip Orhan Veli olarak tanıdığımız şairi “Ağlasam sesimi duyar mısınız mısralarımda” veya ” İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı” mısralarıyla da biliriz.Orhan Veli’yi “Bir Garip Orhan Veli ” adıyla da biliriz.
Şiirden önce şairimizi biraz daha yakından tanıyalım. Orhan Veli Kanık 13 Mart 1914’de doğdu. Edebiyatta Garip akımının kurucularından biridir. Halkın kullandığı dili şiirlerinde kullanan bir şairdir. Ne yazık ki bu şair çok genç bir yaşta 36 yaşında garip bir şekilde hayata veda etmiştir.
Şair şiirde
orhan veli sözleri ile ilgili görsel sonucu
derken bana göre bir yönüyle insanların çevrelerinde ve hatta dünyada olup biten olaylara karşı ne kadar ilgisiz ve duyarsız olduğunu anlatmış. Diğer bir yönüyle de bu duyarsızlığı anlatmak için bir kadını örnek göstermiş. Ben şairin vermek istediği mesajı bu kadar kısa ve etkili bir biçimde vermesine hayran kaldım.  Ancak konuyu bir kadını örnek vererek bir noktada kadınların duyarsız ve ilgisiz oldukları mesajı vermesini eleştirmekteyim.  Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz bilmek isterim.
(Visited 694 times, 1 visits today)