ORTAK PARA ORTAK PROBLEMLER

ortak para ile ilgili görsel sonucu                                                   M.Ö. 7. yüzyılda Anadolu’da yaşamış zengin bir halk olan Lidyalı’lar tarafından bulunana para gözümüzü döndürdüğü gibi bizi de içten yok ediyor.

Para bulunduğundan beri insanlık hiç eski haline dönemedi. Para için yapılan hırsızlıklar, dolandırıcılıklar aklınıza gelen her şey bu kirli kağıt parçası yüzünden oldu. Şimdi ise tüm dünyanın ortak para birimi kullanması işleri daha da kötü yapacak. 1 Ocak 2002′ de kullanılmaya başlayan Euro başta Avrupa’da bulunan fakir ülkelerin zenginliğe olan adımları olarak görülse de geçmiş yıllarda yaşanan krizler Euro’nun yeterince değer kaybetmesine sebep oldu zaten. Avrupa birliğinin bütünleşme yıllarında Euro’ya geçen Yunanistan ülkesinde yaşanan borç krizi yüzünden Avrupa birliği batma eşiğine geldi. Bir de tüm dünyanın aynı para birimine geçtiğini düşünelim. Bu para birimi ise TL olsun. Bu kulağa biraz iyi gelebilir çünkü hayal edin ki enflasyonsuz bir dünya ne kadar iyi değil mi? Paranız hiç değer kaybetmezdi ve yurt dışından gelen eşyaların fiyatları gümrük vergisi haricinde hiç artmazdı. Vize alımı kolaylaşabilirdi. Vakıflara ve yardıma muhtaç insanlara yapılan yardım artardı. Belki ortak para birimi aynı amaç altında kurulan vakıfları birleştirip dünya çapında tek bir vakfa dönüştürebilirdi ve bu da yapılan yardımın ihtiyaç sahibine daha hızlı kolay ulaşabilmesini sağlayabilirdi. Ama bu duruma bir diğer bakış açısı ile baktığımızda döviz bürolarının kapanması ve borsacılık adlı mesleğin tarihin sayfalarına gömülmesi birçok insanı işsiz bırakacaktır. Ve gelelim ortak para biriminin yol açacağı en büyük soruna. Bir ülkede çıkacak herhangi bir ekonomik problem tüm dünyayı filmlerde gördüğümüz sonlara dönüştürebilir. Mesela Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük bir ülkede kredi kartı ile ilgili bir sorun çıktığını düşünelim. Geçmiş yıllarda çıkan yine bir Amerika krizinde dünyada aynı para birimi kullanılmasa da dünyayı çok zor günlere sürüklemişti. Bir de bunun ortak para biriminde çıkacağını var sayarsak bu çok kötü olur. Günümüzde birçok insan alışverişini kredi kartından yapıyor  ve limitlerinin dolduğunu bilmeden onu çılgınlar gibi kullanıyor. Alışverişlerde sadece nakit paranın kullanılması demek bankaların önündeki kuyrukların günlerce devam edeceği anlamına geliyor. Bu da zincirleme problemlere yol açıyor.

Özetlemek gerekirse ortak para biriminin birçok iyi yanı olsa da dünyayı sokacağı bitmek bilmeyen olaylar zinciri ortak para biriminin kullanılmamasını öne sürüyor. Belki de herkes kendi ülkesinin parasını kullanmalı ve çıkan krizlerde tüm dünyanın değil de küçük ülkelerin etkilenmesi insanlık için daha iyi olur.

(Visited 41 times, 1 visits today)