Ortalama Bir İnsan

Akademik başarı her zaman çoğu kişi tarafından önemli görünen bir şeydir. Ailelerimiz akademik başarımız iyi olsun diye ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Biz ise, öğrenciler, ailelerimizin  emeklerini boşa çıkarmamak adına çok çalışır, dersleri iyi dinleriz. Toplumumuzda akademik başarı bu kadar önemliyken, ortalama bir öğrenci olursak ne olur? Ya da matematik gibi sayısal dersleri yapamadığımız zaman bu bizi geri zekalı mı yapar?Havadan sudan matematik - Sarkaç

Öncelikle iyi bir üniversite eğitimi gelecekteki işiniz için şart. İyi bir üniversite eğitimi için ise notlarınız ”pek iyi” olması gerekli. Uluslararası tanınan, çok iyi eğitim veren Oxford Üniversitesi için kabul oranı %17,5. Oxford Üniversitesi’ne kabul görebilmek için IELTS ya da TOEFL gibi uluslararası geçerliliği olan sınavlardan üst seviyede puan almak, çarpıcı bir özgeçmişe sahip olmak ve güçlü referanslar gerekiyor. Zaten başarılı öğrencileri aldıkları için ekstra sosyal aktivitelere, projelere veya spora katılımını da önemsiyor bu okul. Kim istemez ki bu kadar prestijli bir okulda okumayı? Bu gibi girmesi zor üniversiteler için yüksek not şart zaten. İyi bir iş için illaki Oxford, Cambridge ya da Yale gibi üniversitelerden mi mezun olmak gerekir?

Oxford Üniversitesi Rehberi | FAMAY - Hayallerini Başarıya Dönüştür

Tabi ki de eğitim hayatlarında başarısız olup, sonradan ilgi duyduğu alanlara yönelip ünlü olan birçok kişi vardır. Örneğin: George Westinghouse, kendisi buharlı motor çarkının mucidi,  lisedeyken çalışmayı sevmemesi ve yeteneksiz olması gerekçesiyle okuldan atılmış. İlk icadını 20 yaşına gelmeden yapan Westinghouse 400’ün üzerinde icatla sanayiye yön veren en önemli isim olmuştur. Başarılı olarak adlandırılabilmek için eğitim hayatında illa ki üstün başarılara imza atmak gerekmez. Hayatımız sadece çalışmaktan mı ibaret? Aslında bana göre sosyal yaşam akademik başarılardan bin kat daha önemlidir.

5. George Westinghouse

Arkadaşlarınızla buluşmak, kitap okumak, müzelere gitmek. Bunlar daha önemlidir. Bunları yaptıkça hem kendinize yatırım yapar hem de mutlu olursunuz. Derslerden öğreneceğiniz bilgi; tamam önemli fakat kitap okudukça, müze dolaştıkça hem farklı farklı yeni bilgi öğrenirsiniz hem de genel kültür seviyeniz artar. Nazım Hikmet Ran’ın şiirlerini okumak iki üç tane şiirini bilmek, okulda öğreneceğiniz faktöriyel konusundan daha önemlidir. 21. yüzyılda çoğu üniversite sosyal becerilerinize, başarılarınıza bakıyor. Bir projeye katılmış mı? Sporla uğraşıyor mu? Müzik aleti çalıyor mu? Yabancı dil biliyor mu? Bu sorulara evet yanıtını verebilmek için de akademik başarıdan daha çok sosyal başarılara yatırım yapmak gerekir. Bu yatırımı yapabilmek için de akademik başarılara odaklanmamak gerekir. Eğer hep sınıf birincisi olmak için çabalarsanız sosyal aktivitelere zaman kalmaz.Basketbol Süper Lig'inde 2021-22 sezonu heyecanı başlıyor - Fotomaç

Tabii ki de sınıf birincisi olmak, herhangi bir sınavdan derece yapmak kötü bir şeydir demiyorum. Aksine bu büyük bir başarıdır ancak hayatta keyif aldığınız aktiviteleri yapmak önemlidir. Sadece sınavdan 100 almak diye odaklanmamalı keyif aldığımız aktiviteleri yapmalıyız.

(Visited 6 times, 1 visits today)