OYUNLAR

Oyunlar insanın kafasını boşaltmasını sağlayıp oynayanları biraz olsun gündelik yaşamın koşuşturmasından uzaklaştırmaktadır. Ayrıca insanların ve çocukların hayatında oyun hep yer almaktaydı. Günümüzde tercih edilen oyunlar ise geçmişte tercih edilen birçok oyun türünden farklı. Mesela geçmişte çocuklar tüm gün sokaktayken şimdi bütün çocuklar bilgisayar başında her dakika yeni bir oyun keşfediyor.

Oyun oynamanın birçok yolu var. Bunlardan biri de bilgisayar oyunları. Bilgisayarla oynanan oyunların iyi yanı bir eşe ihtiyaç duymaman. Eğer oynadığın oyun bir eş gerektiriyorsa bile partnerini online olarak bulup istediğin zaman oyununu oynayabiliyorsun. Bir diğer avantajı ise kendini yalnız hisseden insanlara iyi gelebilir. Çünkü orada sanal da olsa insanlarla bir etkileşim içine girmiş oluyorsun. Bu da kişinin biraz olsun kendisini daha iyi hissetmesini sağlayabilir. Bu oyunların bir başka güzel yanı ise birçok çeşidi olması. Mesela yüz yüze oynanan oyunlarda çeşit sayısı çok daha limitliyken bilgisayarda her insanın kendi tarzını bulabileceği bir oyun var. (yemek oyunları, kafe yönetme oyunları, savaş oyunları, stratejik oyunlar vb.)

Tabii ki bilgisayar oyunlarının iyi yanı olduğu gibi bazı kötü yanları da var. Örnek vermek gerekirse bilgisayar başında çok zaman geçiren bir insanın belirli bir süre sonra gözünde bazı görme bozuklukları ortaya çıkabilir. Görme bozuklukları ortaya çıkmasa bile göz ekrana çok uzun süre bakmak zorunda kaldığı için yoruluyor ya da bu tür oyunlarda sürekli oturmak zorunda kalındığı için kişide kamburluk, boyun tutulması gibi sonuçlar gözlenebiliyor. Ayrıca bilgisayar oyunlarına fazla zaman ayıran biri kendisini toplumdan çok fazla soyutlamış oluyor. Bu da uzun zamanlı bakıldığında kişinin toplumda daha zor konuşması ya da daha zor sosyalleşmesi gibi sorunlara yol açabiliyor.

Başka bir oyun çeşidi ise o oyunu oynamak için başka insanlara da ihtiyaç duyduğumuz sanal olmayan, kültürümüzü yansıtan geleneksel oyunlar. Geleneksel oyunların birçok iyi yanı var. Örneğin oynayan kişinin sosyalleşmesini sağlaması. Çünkü o oyunu oynamak için birden fazla kişiyle oyunda iletişim kurman gerekiyor. Bu da uzun zamanlı sonuçlarını düşündüğümüzde kişinin toplumda kendi fikirlerini daha kolay dile getirebilmesini, yeri geldiğinde kişinin kendi hakkını savunabilmesini sağlar. Aynı zamanda bireyin daha sosyal biri olmasına da yardım eder. Bunun dışında geleneksel oyunların çoğu dışarıda yani parkta, doğada oynanır. Bu da kişinin sağlığını olumlu yönde etkiler. Çünkü bilgisayar oyununda olduğu gibi oyuncunun sürekli olduğu yerde kalma zorunluluğu yoktur. Onun da aksine bu tür oyunlarda oyuncular sürekli hareket halindedir. Ayrıca eğer geleneksel oyunlar oynanırsa az da olsa kültürümüz başka nesillere de aktarılır ve unutulmadan yaşanılmaya devam eder. Mesela günümüzde hala istop, körebe, çatlak patlak, çelik çomak gibi oyunlar oynanmaya devam etmektedir.

Genel olarak bütün bu nedenlerden dolayı geleneksel oyunları oynamak bilgisayar oyunu oynamaktan çok daha eğlenceli ve yararlı. Bu yüzden ben bilgisayar oyunlarını değil de arkadaşlarımla birlikte oynayabileceğim geleneksel oyunları tercih ederim.

(Visited 7 times, 1 visits today)

OYUNLAR…

Merhaba benim adım Efe ve size başka bir yazıda merhaba size yeni bir yazı yazacağım bu metinde konum oyunlar ama benim oynadıklarım hayatım boyunca çok kez oyun oynadım ve benim en favori oyunum okey bu yıl sömestr tatilinde Köyceğiz’e gittik Köyceğiz’de göl kenarında bir kahvede okey oynadık sobanın yanına geçip oturduk,nasıl oynandığını bilmiyordum bir deneme turu ardından oyunu öğrendim ilk turu ben kazanmıştım yani deneme turunu bu birinci turdu babamla biz takım olmuştuk annemle ablam olmuştu her kazanma 2 puandı 10 dan geri sayıyorduk 0 olan kazanıyordu ben ve babam 4 olmuştuk annem ve ablam 6 o eli annem kazandı babamla ben 4, annemle ablamda 4 olduk bundan sonraki eli ben ve babam kazandık biz 2, onlar 4 ;sonraki eli annem rahatça kazanıp durumu eşitledi ben teke düşmüştüm tam kazandıracaktım ki ablam kazandı gerçekten soba beni kavurmuştu bir de yenilince bağırdım hadi be! ardından Ankara ya döndük ve babam eve de okey almıştı.

(Visited 38 times, 1 visits today)