Oyunlardan Kazanç Yok… mu?

E-spor denilen, sadece oyun oynayarak para kazanmak şeklinde bilinen, bu yeni spor türünü duymuşsunuzdur. En az yirmi yıldır yapılan bu turnuvalar her yıl daha eğlenceli bir hal alarak, yeni oyunlar ile birlikte devam ettiriliyor. Genellikle en çok oynanan ve takip edilen oyunların turnuvaları en büyük turnuvalar oluyor.

Dünya çapında bilinen ve neredeyse her ülkede yapılan bu turnuvaların para ödülleri de yeterince büyük. Şimdiden binlerce insan “sadece oyun oynayarak” milyonlarca dolar kazandı, ünlü oldu. Tabii ki bu oyunların da zorlukları var ve bilinen diğer sporlar gibi gelişmek ve kazanmak için çok çalışmak gerekiyor. Bazı insanlar çevrim içi oyunları insanlara tehdit olarak ve boşa zaman kaybı olarak gördüğünden e-spor oyuncuları ülkemizde tembel, mezun olamamış insanlardan oluşan bir topluluk gibi yargılanıyor. Bu görüşün çok yanlış olduğu, kazanmak için gereken çaba ve takım ruhu ile kanıtlanabilir. 

En büyük oyunların lig sistemleri, aylık veya yıllık turnuvaları ve büyük para ödülleri var. Ama bu oyunları çok fazla kişi oynadığı ve ciddiye aldığı için en iyiler arasına girebilmek çok zor. Girdiğiniz zaman da çalışmaktan vazgeçerseniz, diğerleri sizden daha iyi oynamaya başlar ve yerinizi kaybedersiniz. Bu nedenle profesyonel oyuncular günde en az 8-10 saat oynayarak takımlarında yerlerini koruyabiliyorlar.

Sadece para değil, bu turnuvalarda sürekli iyi oynayanlar insanlar tarafından fark ediliyor, seviliyor. Mesela futbol

oyuncuları deyince insanların çoğunun aklına: Messi, Ronaldo, Neymar gibi isimler gelir. League of Legends e-spor sahnesinde takma adlarıyla Caps, Rekkles, Perkz gibi isimler e-spor takipçilerinin aklına gelen isimlerdir.

Ben bu pandemi döneminde eğlenmek adına bu turnuvaları izlemenizi, hatta o kadar yetenekliyseniz başvurmanızı öneriyorum. Çoğu ebeveynin söylediği “O bilgisayar oyunlarından para kazanamayacaksın, yararı olmayacak; git ders çalış.” sözünün doğru olmadığını kanıtlamak adına e-spor sahnesi gösterilebilir. Ülkemizde de bu tür turnuvalar diğer ülkelerdeki kadar büyük olmasa da yapılıyor. En iyi oynadığınız oyun ile ilgili olan turnuvaları araştırıp tamamen çok iyi oynayan oyunculardan oluşan bir ortamda bulunabilir, hem eğlenip hem de kazanç yapmayı amaçlayabilirsiniz.

Çoğu e-spor turnuva düzenleyicileri, bu etkinlikleri izleyiciler için de eğlenceli tutmak adına izleyicilerin güleceği ve eğleneceği içerikler üretmeye çalışıyorlar. Maç aralarında ve maç analizlerinde komik hareketler ve şakalar yaparak izleyiciyi eğlendirmeye yöneliyorlar.

Sonuç olarak e-spor, diğer sporlar gibi büyük bir hayran kitlesine sahip, daha yeni gelişmeye başlamasına rağmen büyük ödüllü ve çok iyi planlanmış bir sisteme sahip. İzlerseniz hem eğleniyor, hem de en iyi oyuncuların oynayışlarını görerek kendi oynayışınızı geliştiriyorsunuz. Bir oyunda gerçekten en iyi oyunculardan biriyseniz e-spor sahnesine adım atmanızı öneririm. Neden hem sevdiğiniz bir şey yapıp, hem de para kazanmayasınız ki?

 

(Visited 27 times, 1 visits today)