Man standing on chair measuring large brain with tape measure, illustration.

Özellik Ölçüsü

Adım Akın. 12 yaşındayım. Eğer insanların özelliklerini ölçebilseydim, ilk olarak dürüstlüğünü ölçebilmek isterdim. Kulağa biraz klişe gelebilir ama insanlar hangi konu olursa olsun yalan söyleyebilirler ve bazı durumlarda bu yalanlar büyük felaketlere yol açabiliyor. Ama ben insanların dürüstlüğünü ölçerken eğer benim için gereksiz durumlarda yalan söyleyen birini görseydim, çok da umurumda olmazdı. Ama az önceki dediğim yalanlar da, mesela arabayla kaza yapıp, yapmadığını söyleyen biri karşıma çıksaydı onunla konuşurdum ve neden yalan söylediği sorardım

İkinci olarak, insanların aklından neler geçiyor, benimle ilgili ne düşünüyorlar, onu ölçmek isterdim. Tabi bu bir özellik sayılır mı bilmiyorum ama eğer sayılıyorsa ölçmek isterdim. Sadece meraktan… Belki aklından komik bir şey geçiyordur, ben de gülerim. Ama üzücü bir şey geçiyorsa ben de üzülebilirim. Ya da bir film izlemiştir, ben de izlemek istiyordum ama daha izlememişimdir. Ama o sırada onun aklından bu filmle ilgili şeyler geçiyorsa, benim için kötü olabilir. Yani bu özelliği okumanın hem kötü yönleri var, hem iyi. Ama çok ister miydim? Emin değilim.

Üçüncü ve son olarak, iyi niyetliliğini ölçmek isterdim. Aslında buraya psikolojisini ölçmeyi yazacaktım ama o ikinciye benziyor. Neyse, ben bunu ölçmeyi istedim, çünkü bazı kişiler iyi gözüküp kötü olabiliyorlar. Yani kuzu görünümünde kurt gibi. Sadece bu da değil, bazıları da kötü gözükmeye çalışıp iyi kalpli olabiliyorlar. Bu kulağa saçma geliyor ama bu gerçek. Örnek vereyim birkaç tane kötü çocuk var ve sen onların arasına girmek istiyorsun. Bunu tavsiye etmiyorum. Neyse, senin onların arasına girmen için onlar gibi davranman lazım. Yani insanlarla alay etmek gibi. Ama iyi birisin. İşte ben bu özelliği ölçmeyi hem bunun için, hem de iyi gibi gözüken kötü insanlar için isterdim.

(Visited 2 times, 1 visits today)