Özgürlüğün Getirdiği Merak Duygusu

“İstemeden varım ve istemeden öleceğim. Olduğum şeyle olmadığım şey arasında, hayal ettiğim şeyle hayatın beni yaptığı şey arasında bir boşluğum. “ bu sözün insanda oluşturabileceği duygular aslında düşündüğümüzden biraz daha derin. Bu söz kimin mi? Fernando Pessoa, yani bir Portekizli şair ve yazara ait. Hiç neden var olduğumuzu düşündünüz mü? Peki, elinizde olsaydı var olmayı seçer miydiniz?

İnsanlar her zaman kendisini sorgularlar, bu kaçınılmaz bir gerçek. Açıkçası, direkt ilk cümleden bana hissettirdiği seçim hakkı özgürlük gibi geliyor. Sonuçta ne olacağımıza biz karar veriyoruz. Hangi yolda ilerleyeceğimizi seçebilme, özgürlük duygusunu hissettiriyor şair ilk cümleden. Hayal ettiğimiz hayatı değil, hayatın bizi yaptığı, sürüklediği yolu düşününce insanın aklına istemeden tek bir şey geliyor. “Bu zamana kadar istemediğim şeyleri değil istediğim şeyleri yapsaydım hayatım nasıl olurdu?” cümlesi. Nereye gideceğimi ben seçeceğim sonuçta değil mi? Peki, istediğim şeyler doğru şeyler miydi? Sorumluluk sahibi birisi olabilir miydi hayalimdeki kişi? Hayalimdeki istediğim “ben”. Doğru bir “ben” olur muydum?

Yaptığımız hatalar bizi güçlendirir gibi bir söz var, oldukça doğru. Geçmişteki deneyimlerim olmasaydı, hayalimdeki ben o hataları yapmayacak mıydı? Doğru ile yanlışı seçme arasındaki uçurumda bulacaktım kendimi. Belki çok yapmacık birisi olacaktı, belki çok ciddi. Doğru birisi olamayacaktı. Kendini iyiye değil, kötüye geliştirecekti belki.

Kısacası, Her insan bir şekilde yaşanan olaylardan ister istemez deneyim kazanır. Bazen sadece birine yaşananları izleyip, görüp veya öğrenip aynısını yaşamamaya çalışabilir. bu sözün bende uyandırdığı duygular özgürlük ve merak. Bir cümleye dökmek gerekirse, “Özgürlüğün getirdiği seçim hakkıyla sonucu farklı olabilecek olayları merak etmek.”

(Visited 21 times, 1 visits today)