Özgürlük Kahramanı

Yaklaşık 5 ay önce salonumda oturmuş televizyon izliyordum. Ünlülerle pek alakam olmamasına rağmen o gün değişiklik olsun diye magazin programı açmıştım. Bir sürü ünlüden bahsedilmişti ama benim gözüme sadece bir tanesi takılmıştı. Sarışın orta yaşlı bir kadındı bu. Adı Bahardı. O kadında bir farklılık vardı. Ondan çok kötü bir enerji almıştım. Gözleri her fotoğrafında korku doluydu. Sosyal medyada araştırdım bunu uzun bir süre ve bulduklarım gerçekten çok şaşırtıcıydı.

Bahar on beş yaşından beri ünlüydü. Çocuk dizilerinden şarkıcıklığa geçmişti zamanla. Eski fotoğraflarında çok mutlu duruyordu fakat zaman geçtikçe gözlerindeki korkunun arttığını ve giderek mutsuzlaştığını fark ettim eski videolarıyla yenilerini karşılaştırınca. Birkaç videosuna daha bakınca olayın ne olduğunu sonunda anladım. Bahar’ın ünlü olmasının sebebi abisiydi. Küçükken ona çok yardımcı olmuş olan abisi zaman geçtikçe sinirli ve kontrolcü birine dönüşmüştü. Canlı yayınlarının çoğunda abisinin Bahar’a bağırdığı duyulabiliyor. Bahar sosyal medya hesaplarında fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını da şifreleyerek anlatmaya çalışmış. Bu durum minimum 10 yıldır devam ediyor.

Peki insanların bu olaylara tepkisi ne diye merak etmiştim bir gün. Her türlü sosyal medya platformunda araştırdım bunu ancak bir şey bulamadım. Kimse Bahar’ın yaşadıklarının farkında değildi veya ben çok abartıyordum ama gördüklerimden emindim. Bahar’ın zaman geçtikçe bakışları değişmişti. Mutlu küçük Bahar ölmüşte yerine yeni bir insan gelmişti sanki. Kısa zamanda tanımıştım Bahar’ı ama hemen bağlanmıştım. Onu bu durumdan kurtarmayı kendime görev edindim. İlk düşüncem ‘Abisini niye bırakıp gitmiyor?’ oldu. Biraz araştırmadan sonra abisiyle 15 yaşındayken yaptığı bir sözleşmeden dolayı bırakamadığını öğrendim. Kariyerinin başında abisini menajeri olarak işe almıştı. Abisi de bu fırsatı kötüye kullanıp Bahar’a acımasız bir sözleşme imzalatmıştı. Zavallı Bahar abisine güvenip okumadan imzalamıştı sözleşmeyi ve bunun sonucunda bağımsızlığını yitirmişti. Bütün programlarını abisi ayarlıyor ve Bahar’ın kazandığı paranın 1 kuruşunu bile ona vermiyordu.

Öğrendiklerimi sosyal medyada yaymaya çalıştım uzun bir süre ama kimse beni ciddiye almadı. Bahar’ın ne kadar zor bir durumda olduğunu görmüyorlardı. Gönderilerim sürekli kaldırılıyordu. Bütün dünya sessizliğe büründü. Bu yardım çığlıklarını sadece ben mi duyuyorum? Uzun bir süre her çeşit insanla konuştum Bahar’ı kurtarabilmek için ve sonunda bana yardım edebilecek bir avukat buldum. Kanıtlarım güçlü olduğu için katıldığımız mahkemelerde biz kazandık. Bahar’ın abisi sonunda hapisteydi ve Bahar artık özgürdü.

5 ay önce o magazin programını açmasaydım Bahar hala abisinin kölesi olarak yaşıyor olacaktı. Ben birinin hayatını kurtarmıştım. Bahar özgürlüğüne kavuştuktan sonra son şarkısını çıkardı ve emekli oldu. Son şarkısı benimle alakalıydı. Bana ne kadar minnettar olduğundan ve abisinden bahsediyordu. Şarkı sosyal medyada olay oldu. O şarkı sayesinde ünlü olmuştum. İnsanlar bana ‘Özgürlük Kahramanı’ demeye başlamışlardı. Kendimle gerçekten gurur duyuyordum.zo

(Visited 2 times, 1 visits today)