Özgürlük Mü?

Özgürlük nedir? Hiç sordunuz mu kendinize? Birçok filozof ve bilim adamı çok farklı tanımlar yapmış aslında Aristo özgürlüğü “ düşünmek” olarak tanımlamış. Bazen insanların düşüncelerinin bile sınırlandırıldığını ve yönlendirildiğini düşünüyorum. Sınırsız, kalıpsız düşünmek özgürlüğün tanımı olabilir belki de.

Nietzche’ye göre ise özgürlük “kendin olmak”tır. Kendin gibi davranabilmek ve konuşabilmek özgürlüğün önemli bir şekli olabilir aslında. Platon özgürlüğü “öğrenmek” olarak açıklamış. Hepimiz aslında öğrendikçe, bilgilendikçe özgürleşmiyor muyuz?

Albert Camus özgürlüğü” başkaldırmak” olarak nitelendiriyor. Her şeye boyun eğmeden yanlış düşündüğümüz şeylere “başkaldırmak”  bizi var eder, bir yandan. Satre da özgürlüğe kendince bir tanım getirerek özgürlüğü “eyleme geçmek” olarak açıklamış. Düşüncelerin davranışa dönüşmediği sürece bir işe yaramadığını vurguluyor olsa gerek.

Bütün bu farklı bakış açılarından sonra bu özgürlük nedir sorusunu bir de kendime soruyorum. Gerçekten özgürlük benim için nedir? Aklıma ilk gelen şey ne biliyor musunuz? Bence özgürlük “mutlu olmaktır”. Hayatın ve insanların bütün kurallarına ve sıkıcılığına rağmen bizi var eden şey mutlu olabilmektir. İnsan mutlu olursa hayatı olumlu yönde etkilenir. Yani bence özgürlük, hayatın yapı taşıdır.  Peki sizce özgürlük nedir?

(Visited 142 times, 1 visits today)