Özgürlük Yazarları

Filmin Konusu:

Genç bir öğretmen kendisini, öğrencilerine hoşgörü kavramını, bunu önce kendileri üzerinde uygulamayı ve eğitim sözcüğünü, okul hayatlarının ötesine taşımayı öğretmeye adamıştır. İdealist öğretmen Erin, çok başka dünyalardan gelen karakterlerle uğraşmak zorundadır. Aslında farklı ırklardan gelen bu öğrenciler için okul, sadece yaşları gereği orada bulunmak zorunda oldukları bir yerdir.
Erin, kendi yöntemleri ile onlara yakınlaşmaya çalışsa da bu niyeti daha da büyük tepkilere yol açar. Çünkü öğrenciler, hayatta yüzleştikleri ırksal ve toplumsal acı gerçekleri farkına vararak öğretmenlerinin saf idealizmi bırakmasını isterler. Zaman içinde onlarla iletişim kurmayı başaran Erin, herbiri birbirinden farklı hikayesi olan bu gençleri, kendi hikayelerini yazmaları ve bunu da birbirleri ile paylaşmaları konusunda cesaretlendirir. İşte tam da bu yazılar, öğrencilerin hayata tutunmalarını sağlayan bir araca dönüşecektir. Oscar ödüllü oyuncu Hilary Swank’ın rol aldığı film, Erin Gruwell isimli bir öğretmenin gerçek hayat öyküsünden uyarlanmıştır.

2007 yılında Amerika’da vizyona giren film yeni öğretmen olmuş Erin’in ilk sınıfını almasıyla başlıyor. Irkçılığın ve bölükleşmenin kurbanları olan çocuklar “başarısızlar” adı altında bu sınıfta toplanmıştır. Farklılık yaratabileceğine inanan Erin, çevresinden gelenleri duymamaya çalışıyor. Görevlendirildiği sınıf ile ilgili duyduğu kötü sözler onu umutsuzluğa itmese de kendi gözleriyle görmesi ve şahit olması onu adeta yıkıyor. Bütün bu zorluklarla başa çıkarken eşinin desteğini alıyor ve işlerin üstesinden geliyor.

İlk anlatışta klasik ve sıradan bir olay gibi görünse de film her şeyiyle sizi kendisine bağlamayı başarıyor. Belki fark edemiyorsunuz fakat filmin en ufak bir yerinde bile yer alan karakterlere bağlanıyorsunuz. Kalabalık oyuncu kadrosu sebebiyle adlarını akılda tutmak zor olsa da onları hiç unutmamak istiyorsunuz içten içe. Hele çözümü kitaplarda bulmaları daha da sevdiriyor filmi.

Evet, her şeye rağmen Erin savaşıyor ve bu çocukları kurtarıyor. Bazen üç işte birden çalışıyor bazense eşinin yüzünü göremiyor fakat aile hayatını bile feda ederek bir grup öğrencinin hayatını kurtuluşa ulaştırıyor. Bariz bir şekilde ele alınan umut kavramları bugünkü toplumumuzda yaşanan olaylarla tamamlandığında akıllardan çıkmayacak bir olay akışı meydana geliyor.

Filmde biraz da hayatınızı değiştirebilecek olaylardan, aslında hayatınızın sizin ellerinizde olduğundan bahsediyor. Okuldaki diğer meslektaşları öğrenciler için ”Erin olmasaydı yapamazlardı,” deseler de Erin bunu kendinin değil onların yaptığını kanıtlıyor.

Kısacası hayatta ihtiyacınız olan ne varsa bu filmde anlatılıyor. İnanç, umut ve en önemlisi insanlık. Kim bilir, bir kitabın onların hayatını değiştirdiği gibi, bu film de sizin hayatınızı değiştirir.

özgürlük yazarları ile ilgili görsel sonucu

İlgili resim

özgürlük yazarları ile ilgili görsel sonucu

özgürlük yazarları ile ilgili görsel sonucu

(Visited 440 times, 1 visits today)