Pahalı Olan Her Şey Kaliteli Midir?

 

Sizce pahalı olan her şey kaliteli midir? Yoksa pahalı bir parça gördüğünüzde kaliteli diye düşünür müsünüz?  Bildiğiniz üzere günümüzde, ne yazıktır ki, tüketim üretim oranlarının önüne geçmiştir. Dışarıya çıktığınızda, insanları seyrettiğinizde fark edeceksiniz ki insanlar artık ihtiyacı olmasa da yoğun bir şekilde alışveriş yapıyor. Pekala bu alışveriş neye göre yapılıyor? Firmalar tarafından ürünlerin pahalı fiyat konulup konulmayacağı nasıl belirleniyor?

Aslında bütün toplumlar bir şey alacakları zaman kaliteli ve markalı şeyleri en uygun fiyata almak için çabalarlar. Ama dikkatinizi çekmek isterim ki işin içine markalı kıyafetler, gözlükler, ayakkabılar, saatler girince ürünün fiyatı birden parlayıveriyor. İnsanlarda genellikle pahalı olan her şey kalitelidir algısı olduğundan ötürü firma ve marka sahipleri göz boyamak adına fiyatları üç beş katına çıkarmaktadırlar. Özellikle kadın sektöründe bu durumla çokça karşılaşmaktayız. ‘’Piyasada trend olan bir çok şeyi tasarım adı altında korkunç pahalı fiyatlara satan yerler görmek mümkün. Bu konuyu iyi araştırıp iyi analiz etmekte fayda var, kumaşı pahalı özel tasarım vb. detaylar var ise makul olmak kaydı ile yüksek fiyattan alınabilir.’’ Örneğin bilindik ve çok pahalı markaları gözünüzün önüne getirin ve kısaca şöyle bir düşünün. Hani şu pahalı zincir halindeki büyük firmalar. Hiç daha önce yaşamadınız mı? Sırf kaliteli olduğunu düşündüğünüz için dünya kadar parayı vermeyi göze alarak mağazanın içine giriyorsunuz ve elinize daha ilk attığınız parçada yırtık görüyorsunuz.  Aaa tesadüfe bakın ki o markanın reklamını ekranlarda birçok kez gördünüz ve o reklamlarda size asla ürünlerinin yırtılmayacağını veya evde çamaşır makinesiyle yıkandığında çekmeyeceğini söylüyorlardı. Tebrikler o kadar emek vererek kazandığınız parayı , çok kaliteli diye bahsedilen parçayı almak için sokağa attınız.                                                  Ancak bazen gerçekten de bu durum tam tersine dönebiliyor.  Örneğin, ünlü iş adamının da belirttiği üzere ‘’ Ben ucuz mal alacak kadar zengin değilim ‘’ düşüncesi de günlük hayatta karşımıza çıkabiliyor. Çünkü ucuz parça alalım derken bazen gerçekten de bu bize çok daha fazla fiyatlara mal olabiliyor. Örneğin uygun fiyatlı diye bir t-shirt aldınız ve ikinci giyişinizde rengi attı. Ve bu durumdan ders çıkardığınızı düşünerek pahalı ve markalı bir t-shirt daha aldınız. Bunun masrafı da size daha çok zarar verdi.

Aslında bütün bu durumları özetlemek gerekirse sırf marka olsun diye boşu boşuna dünya kadar paralar saçılmamalıdır. Çünkü ilerde belki de o ortaya umursamazca attığınız paralara muhtaç kalabilirsiniz. Bu paralar size belki az gelebiliyor ama unutmayın ki Dünya’nın öbür ucunda açlıktan kemikleri sayılacak hale gelmiş olan çocuklar var. Pahalı marka ayakkabı, kıyafet giymemek sizi belki öldürmez ama orada yardımlarınızı bekleyen çocukların size gerçekten de ihtiyaçları var. Diğer bir konuya gelecek olursak da bariz şekilde kalitesiz olan bir şeyi sırf ucuz diye almak da sizi daha çok zarara uğratabilir.

(Visited 40 times, 1 visits today)