Bilmediğimiz Pandalar

Kızıl panda küçük panda olarak da bilinir. Kendini yalayarak temizlediği için kediye benzetilir ve Kedi Ayısı da denir. Çok ürkektirler ve türleri tehlike altındadır.

Kızıl pandalar doğal ortamlarında 10- 11 yıl kadar yaşıyor.  Bu süre hayvanat bahçesinde 14 yıla kadar uzayabiliyor.

Kızıl pandalar sıcaklardan pek hoşlanmazlar. Bu yüzden yazın dağların yüksek yerlerine çıkarlar. Kışın oldukları yerler çok soğuk olur. Top gibi kıvrılarak sıcak kalmaya çalışır. Ayrıca kızıl pandanın ilginç bir özelliği vardır bu da kaygan zeminlerde hiç kaymadan yürümesini sağlayan , ayaklarının altındaki kısa tüylü kürk parçasına sahip olmasıdır.

Ormanda şöyle bir gezineyim de kızıl panda arayayım , göreyim derseniz bayağı çok arayacaksınız demektir. Çünkü bu tatlı hayvanlar bütün günlerini ağaç dallarında miskin miskin uyuyarak geçirirler. Akşam olunca da avlanmaya çıkarlar. En sevdikleri yiyecekler arasında bambu filizleri vardır. Bunların dışında böcekler , meyveler ve kuş yavruları da tam kızıl pandanın ağzına layıktır.

Kızıl panda ile büyük panda birbirlerine hiç benzemezler. Kızıl panda 4 kiloluk şirin bir kedi gibiyken büyük panda 150 kiloluk cüssesiyle oldukça farklıdır. İlk önce rakun ve ayı ailesine konulsa da sonradan kendi ailesi olan ‘ ışıldayan kedi ailesi’ ne dahil edilmiştir. Bu ailenin yaşayan  tek türüdür. Oysa ki büyük pandalar ayı ailesine dahildir.

Bu şirin hayvancıkların pek fazla düşmanı yoktur. Ben pek şaşırmadım doğrusu buna çünkü çok sevimliler. Ama kartal ve kar panterinden çok korkarlar. Çok düşmanı olmamasına rağmen nesli tükenmektedir. Bilin bakalım neden ?  Çünkü  kürkleri için insanlar onları avlamaktadır. Kürklerinden şapka , mont yapıyorlar. Hatta kuyruklarından süpürge bile yapıyorlarmış buna inanabiliyor musunuz ? Ben buna çok üzüldüm. Bu kadar tatlı bir hayvana zarar vermelerine tahammül edemiyorum.

Kızıl pandayı koruma altına almak ve neslinin tükenmesini engellemek için kurulan RED PANDA NETWORK isminde bir kuruluş vardır. Bu kurumun A.B.D. ve Nepal’de şubeleri var . Benim gibi bu duruma kızan, üzülen ve onları korumak isteyen insanlar burada onlar için çalışıyor.

Bizim ülkemizde yok mu zannediyorsunuz ? Yanılıyorsunuz. Darıca Faruk Yalçın Hayvanat Bahçesi ve Botanik Parkı’nda koruma altında olan  Hale, Jale ve Lale isimli üç Kızıl Pandamız var. Onlara doğal yaşamlarına yakın bir ortam sağlayarak onların nesillerinin tükenme tehlikesine karşı koruma koruyor. Size ilginç bir haber vereyim; bu hayvanat bahçesi size  Evlat Edinme ve Sponsorluk gibi seçenekler sunarak Kızıl Pandaların özel gün etkinliği, besleme saatleri gibi aktivitelerinde  aktif rol almanıza fırsat veriyor.

Son olarak işte size şaşıracağınız bir bilgi daha Kung Fu Panda filmini hepimiz biliyoruz. Oradaki Master Shifu karakteri bir kızıl pandadır.

 

 

(Visited 407 times, 1 visits today)