PANDEMİ

Evet hepimizin de bildiği ama dikkate almayanların da olduğu  bir süreçteyiz.Bu süreç benim nelerimi değiştirdi? Neler farkettim? bundan bahsedeceğim.Öncelikle eskisi gibi sinemaya,parka,kampa,ziyarete ve birçok yere gidemiyorum.Maskesiz hiçbir yere gidemiyorum.Sokağa çıkma yasakları geldi. Haftasonlarını evimde geçirmek zorunda kalıyorum.Mesela eskiden haftasonlarında kuzenlerime,anneanneme,babaanneme ziyarete gidiyordum ama şimdi evimde film seyrediyorum.Okullar yüz yüze değil,online sürüyor.Aslında bir ara açılmıştı ama sonra vakalar artınca geri kapandı ve tekrar online olarak devam ediyor.Kısacası çok sıkılıyorum ve bu dönemde kendimi piyanoya,yemeğe,filme vurdum.Sinemaya gidiyordum eskiden şimdi evde Netflix’den film açıp izliyorum.Müzeleri online geziyorum,arkadaşlarımla oynayacağım oyunları telefondan,tabletten oynuyorum,arkadaşlarımla buluşmak yerine görüntülü konuşuyorum.Bazı insanlar bu dönemin riskli olduğunun farkında değil,sokağa maskesiz çıkabiliyorlar veya kısıtlamaya uymayıp gezebiliyorlar. Vaka sayısı bu yüzden artıyor.İnsanlar kısıtlamaya uyup,vakalar düşene kadar sabretse zaten kaldırılacak.Olan çocuklara oldu.Kısıtlamalara uymayan insanlar yüzünden vaka çoğalınca daha fazla yasak geliyor ve okulların açılması zorlaşıyor.Yazılılar yerine,derse katılımlardan not veriliyor,ödevler internet üzerinden yollanılıyor.Yani bu dönem beni olumsuz etkiledi. Arkadaşlarımla istediğim zaman buluşamıyorum,sinemaya gidemiyorum.Kamp yapmaya gitsem biraz olsun stresi unutup,doğayla baş başa kalacağım diyorum ki aklıma yasaklar geliyor.Yani bu süreç bir an önce bitsin istiyorum.

(Visited 7 times, 1 visits today)

Pandemi

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve hatta sağlık örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen  Covid-19 virüsü salgını maalesef ki hızla yayılmaya devam ediyor. Aşı ve ilaç çalışmaları devam ediyor olmasına rağmen hala tam olarak sonuç alınamamış ve virüs tam anlamıyla etkisiz hale getirilememiştir.

Sağlık bakanımız  Fahrettin Koca “Sorun küresel, mücadele ulusal.” diyerek toplumun bir parçası olan tüm bireylerin sorumluluklarına dikkat çekmiştir.Bakanlık tarafından sürekli tekrarlanan uyarı ise “acil olmadığı sürece evinizde kalın”. İstatistiklere göre toplumdaki bireylerin %70-80’inin bu hastalığı ayakta tedavi ile atlatabileceği söyleniyor ancak, bu hastalıkta riskli grup olarak tabir edilen şeker, yüksek tansiyon, kalp hastaları vb. kronik rahatsızlıkları olanlarla 65 yaş üstü kişiler de ise hayati tehlike oluşturduğu vurgulanıyor.

Sizler, önceden  yaptığınız her türlü iş ve aktivitelerinizi bırakıp evde durmalısınız. Aksi takdirde hayatınızın tehlikede olduğunu bilmeniz gerekir.Önceden yaptığınız gibi dışarıda yürüyüş yapmak ve parklarda oturup hava almak yerine bu süreçte  evlerinizde kendi sağlık durumunuza uygun  spor  yapmalı ve güneşlenmek ve hava almak için balkonlarınızı kullanmalısınız.

Sokağa çıkma yasağı , 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlıkları olan kişilerden başka taşıyıcı özellik gösteren 20 yaş ve altı gençler  ve çocuklar içinde getirilmiştir.Siz de  sokakta, park ya da bahçelerde bireysel ya da toplu spor faaliyetleri yapmayın.Bu süreçte evlerinizde kalıp arkadaşlarınız ile sanal ortamlarda sosyalleşmeli ve kendi başınıza yapabileceğiniz basit spor aktivitelerinizi yine evinizde  yapmalısınız.

Bu grupların haricinde sokağa çıkma yasağı olmayan ancak günlük aktivitelerinden vazgeçemeyen insanları da maalesef sosyal medya ya da haber kanalları aracılığıyla görüyoruz ki  sokaklarda geziyor, balık tutuyor  bunları yaparken de sosyal mesafe kuralını hiçe sayarak ya da maske takmadan kalabalık içinde geziyorlar.Dünyada insanın ulaşabileceği mutlulukların en büyüğü yardıma ihtiyacı olan insanlara yardım eli uzatabilmektir.Siz de illaki dışarı çıkacaksanız maske ve eldivenlerinizi  takıp gerekli kurallara da uyarak kendi imkanlarınız doğrultusunda ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunabilirsiniz.

Bu süreci olumsuz etkileyebilecek bir diğer davranış ise  elle dokunarak ekmek seçmek.Siz  de kendinizi bir Covid19 taşıyıcısı olarak görmeli ve  bu alışkanlığınızdan vazgeçip market görevlilerinden yardım istemelisiniz.

Toplumumuza ait gelenek ve görenekler arasında yaygın olarak uygulanan el öpme, tokalaşma ,sarılma, kucaklaşma alışkanlıklarımız vardır.Bu alışkanlıklarımızın  bu süreçteki tehlikelerini  göz önünde bulundurmalı ve ona göre davranmalıyız.

Son olarak ve en önemlisi bu hastalıkta risk grubunda bulunan diğer bir grup da sigara bağımlıları.Siz de sevdiklerinizle daha uzun süre birlikte olmak istiyorsanız  bu konuda tedavi uygulayan  kurumları hemen arayarak yardım isteyebilirsiniz.

 

 

(Visited 10 times, 1 visits today)