Papağanlar

Kanatlı hayvanların en güzel türüdür. İnsanlar tarafından sevilen ve beğenilen bir kuştur. Bulunulan ortamda bütün dikkatleri üzerine çeker. Yani o kadar sevimli ve ilgi çekicidir. Bir o kadar da eğlenceli. Papağana alışanlar, onsuz yaşayamazlar. Adeta bağımlısı olurlar. Anlayacağınız, o kadar güzel bir hayvandır. Tam bir eğlence kaynağı. Herkese tavsiye ederim.

Papağanlar, kıvrık gagalı, etli ve kalın dilli, parlak tüylü, sıcak yerlerde yaşayan kuş türlerine verilen ad. Ayrıca bu kuşların bazı türleri söylediğiniz bazı şeyleri tekrar edebilirler. Papağanlar tabii halde ağaçlarda yaşarlar. Ancak insan sesini ve melodileri ezberleyerek tekrarlama kabiliyetlerinden dolayı, birçok evde kafeslerde beslenirler. Kafeslerine çiğnemeleri için ağaç parçaları koymak faydalıdır.

Yuvalarını ağaç kovuklarına, kaya yarıklarına yaparlar. Eşler birbirlerine bağlıdır. İri yapıda olanların dişileri yılda 2-3, küçükleri ise daha çok yumurta yaparlar. Çeşitlerine göre tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenirler. Bu arada hayvansal besin alan birkaç tür de mevcuttur. Ortalama ömürleri 70 yıl kadar olan papağanların 315’ten fazla çeşidi vardır. Kafestekiler 30-40 yıl yaşayabilir. Elli yıl yaşayanları görülmüştür. Papağanlar yumurtlayarak çoğalırlar.

Şayet sıkılıyorsanız, kendinize bir papağan edinebiliriniz. Hayatınız, papağanın renkleri gibi rengarenk olur, renklenir. Hayvan sevgisi, insanın yaşama sıkı sıkıya bağlanmasına, yaşamdan zevk almasına neden olur. Ayrıca hayvanlardan korkmayan, onları seven ve koruyan bir neslin yetişmesine yardımcı olursunuz.

(Visited 340 times, 1 visits today)