PARA BİRİMLERİ VE ÜLKELER

Ülkeler arası para birimleri ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Eğer siz yabancı bir ülkeye yerleşmek için veya seyahat için giderseniz yapacağınız ilk işlerden birisi Türk Lirasını bankaya gidip o ülkenin para birimine göre çevirmek olmalıdır. Her ülkenin kendi sınırları içerisinde kullandığı para birimi vardır. Bunlardan birkaç tanesine örnek vermek gerekirse; Euro,  Amerikan Doları, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, Suudi Arabistan Riyali, Japon Yeni şeklinde sıralayabiliriz.

Gittiğimiz ülkenin para birimine geçme nedeni ise Türkiye’de alışverişte kullandığımız Türk Lirasının gidilen ülkede yaygın olarak kullanılmaması ve alışveriş yerlerinde kabul görmeyeceği için çeşitli zorluklarla karşılaşmamak içindir. Bunun içinde gideceğimiz ülkenin para biriminin Türk Lirası karşısındaki değerini oraya gitmeden önce araştırıp öğrenmek buna bağlı olarak da  bütçemizi ve yanımızda götürmemiz gereken para miktarını ona göre ayarlamamız gerektiği gibi acaba daha başka sürprizlerle de karşılaşır mıyız  aklımızda bir sürü düşünce olacaktır.

Öyle ki, basit bir örnek vermek gerekirse Türkiye de 1 TL civarı olan ufak şişe su Avrupa ülkelerinde Türk Lirası karşılığı 10 TL civarına gelebilmektedir.

Bundan dolayı bence ülke para birimleri aynı olmalı, böylece her ürün ve hizmet fiyatı da aynı veya birbirine yakın olacağı için ortaya çıkan zorluklarda olmaz.

(Visited 31 times, 1 visits today)