Para Çoğu Zaman Çok Fazlaya Mal Olur

Paranın icadından bu yana insanlar parayı güç elde etmek , gösteriş yapmak için kullanmışlardır bu sebeple insanalar cebindeki para kadar saygı görmüş ve parası olmayan insanlar ise tarih boyu ezilip , hor görülmüştür .

Paranın bizi özgürleştireceği de yaygın bir inançtır fakat  bana kalırsa para pek çok kapıyı açan bir araçtır ancak hiçbir zaman  özgürlüğün anahtarı olmamıştır . Para  etrafımızdaki maddi seçenekleri çoğaltır fakat bizi özgürlükten oldukça uzak bir noktaya taşır  çünkü para asla bir ruhu doyurmaya yetmez ve  manevi ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olamayacak kadar kısıtlıdır ,  paraya alışmak sandığımızdan çok daha kolaydır ve para kazandıkça paraya daha da muhtaç bir hale geliriz . Para onun peşinden koşmaya başlamadığımız taktirde özgürlüktür yoksa kölelikten başka bir şey değildir .

Yapılan araştırmalar paranın gerçektenden de insanların özünü değiştirdiği kanıtlar durumda , para insanlardan merhamet , empati gibi duyguları çalar ve insanları daha bencil , kişisel çıkarlarını her şeyin önünde tuttan bir birey haline dönüştürür . bir süre sonra insan öyle bir hale gelirki kendi kendini bile tanıyamaz .  Kişi kim olduğunu bilmedikten sonra paranın ona getirdiği güç , arkadaşlıklar , evler , arabalar  hepsi önemini yetirir  bu da neden paranın  insana sadece bir yere kadar mutluluk getirip sonrasında sade para getirdiğini açıklıyor  bu nedenle küçük insanalar paranı peşinden koşarken büyük insanlar gerçek mutluluğun peşinden koşar . İnsan sadece satın alamadıkları kadar zengindir ve paylaşmak insanı sanılanın aksine fakirleştirmez aksine onu daha zengin yapar . Para insana özünü unuturken . parası olmayan insan ise  toplum tarafından dışlanır  ve unutulur .

Bir bakıma paran varsa insanlar seni tanır , paran yoksa sen insanları tanırsın . Eğer zenginseniz etrafınıza sizi tanıyan bir sürü insan vardır fakat çoğu sizi paranız için seviyormuş gibi yapan sahte dostlardır . İnsanlar sahte para yapar , para ise sahte insanlar yaratır   bu nedenle  paradan da paranın kazandırdığı dostlardan da korkul malıdır  çünkü paran varsa ne kendini ne de çevrendekileri tanıyamayacağın paranın zemin oluşturduğu sahte bir arkadaşlık ortamı içinde yalnız başınasındır .  Kim olduğunu bilmeden etrafında bir sürü sahte insanla yalnız kalmak kadar kötü bir şey yoktur . Böyle bir ortamda paranı kaybedersen her şeyini kaybedersin arkadaşlarını gördüğün saygıyı … Fakir bir çevrede ise arkadaşlıklar daha gerçekçidir , bir çıkar ilişkisi olmadan arkadaşlar arasında dayanışma , yardımlaşma vardır .Toplum onları yok sayarken onlar topluma karşı gelmeye ve varlıklarını hatırlatmaya çalışırlar .  Para beni değiştirmez diye düşünüyor olabilirsiniz fakat paranın feth edemeyeceği bir kale yoktur , para gibi vahşi bir düşman için her insan sömürülücek basit ,aç ve doyumsuz küçük bir ruhtur . Belki de paraya değil de erdeme saygı göstermemizin vakti gelmiştir . Dünyadaki en büyük zenginlik kalp kazanmaktır ; para değil . Para insanları harcamak için bir araç olmaktan çıkıp sadece ihtiyacımız olana sahip olmak için harcanan bir araç olmalıdır . Paranın açtığı tek kapı sahte , soğuk ve karanlık bir dünyaya açılır .

(Visited 296 times, 1 visits today)