Para, Her şey midir?

Soru: “Cebinde para varken sadece sen kim olduğunu unutursun, cebinde para yokken tüm dünya senin kim olduğunu unutur.” Bill Gates’in bu cümlelerinin ana fikri olduğu bir öykü yazalım.

Bill Gates; Dünya’daki en zengin insanlardan biridir. (Net değeri şu anda 122~ milyar dolardır) Bu adam Microsoft’un Paul Allen’ın da olmak üzere iki kurucularından biridir. Şu andaki sahip olduğu parada hiç çalışmadan gelmemiştir. Bill, küçük yaştan okumaya, bilime ve kodlamaya (o zamanlarda olan kodlardan) çok ilgi duymuştur. Hayatının sonraki dönemlerinde büyük akademik başarı yapmıştır ve Harvard üniversiteden mezun olunca yakın arkadaşı Paul Allen’la Microsoft’u kurmuşlardır.

Şimdi, Bill Gates’i herkes sahip olduğu parasıyla ve kurduğu şirket çapında bilmektedir. Ama bunları olmasaydı Bill Gates’i ailesi ve arkadaşları dışında kimse bilmezdi. Bunun büyük bir nedeni dünyada herkesin akıl ve bilinç şekli paran varsa her şeyin vardır demektir. Bunlardan birde şöhrettir, bir bireyin parası varsa şöhreti de vardır, ama bir insanın o kadar parası olması pek doğru değildir, çünkü insanlar kolayca kontrolden çıkıp o parayla garip garip işler yapabilirler. Ama uzun bir süre cebinde o kadar parayla yaşarsan o parayla nasıl bilinçli olmayı öğrenirsin. Yani o parayla kendinin kim olduğunu unutursun.

(Visited 16 times, 1 visits today)