Para Olmasaydı…

Hiç düşündünüz mü dünyada para olmasaydı neler olurdu? Bana sorarsanız ben birçok kere üzerinde düşündüm. Düşünürken de fark ettim ki her şey para üzerine kurulu. Karnını doyurmak için, barınmak için, kıyafetlerinin olup üşümemen için paraya ihtiyacımız var. Eğitim görebilmek için de paraya ihtiyacımız var. Peki neden eğitim görüyoruz? Bunu hiç düşündünüz mü? Hayata en iyi şekilde hazırlanmak için eğitim görürüz. Eğer iyi bir eğitim alırsak daha iyi üniversitelere gider, iyi bir iş sahibi olabiliriz. Neden çalışmak zorundayız? Çünkü yaşamımızı devam ettirebilmek için paraya ihtiyacımız var. Ama eğer işe gitmezsek hiçbir ihtiyacımızı karşılayamayız. En temel ihtiyaçlarımız olan giyinme, barınma ve yemek ihtiyacımız da dahil olmak üzere. Diğer ihtiyaçları saymıyorum bile. İşte hayat bu zincirlemeyle kurulu.
Peki hayatta para olmasaydı hayat daha mı zor olurdu yoksa daha mı kolay? Bu kişiden kişiye göre değişir ama benim görüşüme göre daha zor olurdu. E, tabi ki sabahın yedisinde kalkıp işe veya okula gitmeyi ben de istemiyorum ama, para olmasaydı kimse çalışmazdı. Kimse bedavaya çalışmaz. Mesela; İşçiler fabrikalarda sabahtan akşama kadar çalışıyor. Niçin? Para için. Eğer oradaki işçiler para almasa, neden çalışsınlar? O fabrikalarda da giysi üretiliyor. Eğer işçiler çalışmazsa, fabrika giysi üretmez. O zaman biz ne giyeceğiz? Yani aslında ihtiyaçlarımızı sadece parayla satın almıyoruz, parayla üretiyoruz da.
Hepimiz biliyoruz ki, para sisteminden önce takas sistemi vardı. Bence bu da mantıklı bir sistem olabilir fakat elbette takas ile istediğin şeyi elde edemeyebilirsin. Ek olarak da, takas edilecek ürünlerin değerleri birbirini tutmayabilir.
İşte bu yüzden, paranın olmadığı bir hayat çok zor olur. Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

(Visited 74 times, 1 visits today)