Para olmasaydı?

Para olmasaydı ne  yapardık? Bir kere eğer para olamasaydı her şey bedava olmazdı. Her türlü bir karşılık vermek zorunda olurduk. Ee çünkü insanoğlu böyledir her türlü yaptığın şeyden bir karşılık beklersin.  Hadi o da olmadı, biri size bir iyilik yapınca ve her olayda ben sana böyle yapmıştım diye yüzüne vurmuyor musun? İşte her türlü bir karşılık duygusu oluşuyor. Peki para olmadan önce ne oluyordu, ne yapıyordu bu insanlar?

Yine bir karşılık vardı, takas mevzusu. Ne oluyordu? Sen bir şey alıyordun o sana bir  şey veriyodu. Günümüzde ne oluyor peki? Para insanlardan bile değerli oluyor zaman zaman. Oysaki o sadece bi kağıt parçası, bir araç .Para neden bu kadar değerli? Para olmasa bişey sahiplenmek için kişiliğimizden ya da sahip olduğumuz değerlerden ödün vermeyecektik değil mi?

Elbet bir takas yolu bulunurdu. Örneğin küçük bir eşya, bir sembol gibi. Evet takas mantlıklı ama sen isteğin herşeyi elde edince takas etmek istemeyebilirsin. Peki o zaman markete gittiğinde bir çikolata bir sakıza eşit mi diyecekler. Belki bi karşılık vermek zorunda olmasak herşeyi karşılıksız mı alırdık? bu da bir soru.. Para ya da  takas yöntemi de olmasa herkes kendi işini  kendisi üretecekti; öyle hazıra konmayacaktı. Belki de bu sayede insan ilişkileri bozulmayacaktı. Parasız hayat ne kadar da garip geliyor değil mi?

Peki ya sizce para olmasaydı ?

(Visited 67 times, 1 visits today)