Para ve Hayat

Ölümü ortadan kaldırmak için para alır mıydınız? Yani belirli bir hastalık yüzünden ölümü kaldırmak için mesela; çocuk felçi yüzünden ölen çocukların ölümünü ortadan kaldırmak için gönüllü olarak yapar mıydınız? Bazı insanlar para alarak kaldıracaktır fakat bazıları var ki bunu parasız bir şekilde gönüllü olarak yapacaktır. Aldığınız para bir şeyleri almanızı sağlayacak sadece ve kısa süreli mutluluk için. Oysaki ölümü ortadan para almadan kaldırırsanız binlerce çocuk size minnettar olacaktır. Sizin o parayı aldığınızdaki kısa süreli mutluluk gibi değil bu uzun süreli bir mutluluk bu. Yaşadıkları için hayallerini gerçekleştirebilirler. Hatta bu çocuklardan bazıları başka hastalıklar için sizin yolunuzdan giderek aşılar bulabilirler.

Çocuk felç aşısının patentini alarak para kazanmak mı yoksa çocuk felç aşısını para almayarak gönülden mi verirdiniz? Çocuk felç aşısını bulan Jonas Salk patentini almayı reddetmiştir. Ben de toplu kullanılan bir eşyanın patentinin alınmaması konusuna katılıyorum işte bu nedenle Jonas Salk’ın bulduğu aşının patentini almaması konusunda kendisini haklı buluyorum. Tek bir insan için olmayan bir kürün patentinin tek bir insanda olması hiç adil bir şey değil. Bu aşıya ken

di ismini verebilir, kendini daim hatırlatabilir veya tamamen farklı bir şey verebilir ama patentini almak bana çok uygun gelmiyor.

Bu süreçde parası olmayanlarıda düşünmek lazım. Kendi seçeneği değildi ki o çocuğun parasız büyümesi, elinde olmayan bir şeyi için bedel ödemesini beklemeyin bu naciz vücutlardan. Bir yandan da ailesi için ayrı bir ıstıraptır parası olmadığı için ço

cuğunu yataklarda hareketsiz bir şekilde görmek. Jonas Salk, cümlesinde Güneş’ten örnek vermis. Birisi çıkıp ‘’Ben Güneş’in patenti alacağım. Bundan sonra Güneş’e benden başka hiç kimse bakmayacak.’’ deseydi ne düşünürdünüz? Herkes adamı eleştirilirdi, nefret duyardı. Bilin ki öyle bir adamın vicdanı yoktur. Benim fikrime göre topluluğa fayda sağlayacak, topluluğu geliştirecek hiçbir şeyin patenti alınmamalıdır.

Yüzlerce, binlerce küçük çocuğu ölümden gönülden kurtarmak varken neden para alasınız ki? Bu çocukların aileleri iyileştiklerini duyduktan sonraki sevinçleri sizin alacağınız paranın yanında lafı geçmez. Bu mutluluk sizin o parayı aldığınızdaki mutluluktan çok farklıdır. Bu mutluluk bir veya birden çok can için duyulan mutluluktur. O yüzden böyle b

ir mutluluk getirecek binlerce can kurtaracak bir aşı için patent almak gereksiz bir uğraştır bence. Bu patenti alıp para kazanmak yerine insanların saygısını almaya çalışınız. Bilin ki bu iyilikler bir gün size geri dönüş yapacaktır.

Eğer ki siz o çocuğun yerinde olsaydınız ne hissederdiniz? Bir saniyeliğine durun ve kendinizi onun yerine koyun. İşte o zaman o ızdırapı anlaycaksınız, işte o zaman ruhunuz el vermeyecek.

 

(Visited 14 times, 1 visits today)