Paradan Kriptoya

Kripto paralar, 21. Yüzyılın başından beri ticaret ve günlük hayatımız için önemli bir araç olmuştur. Kripto paralar, sanal para birimi olarak kullanılan ve herhangi bir fiziksel biçimde mevcut olmayan dijital varlıklardır. Dünyanın ilk kripto parası 2008 yılında oluşturulan Bitcoin’dir. O zamandan beri birçok farklı kripto para ortaya çıkmıştır. Bitcoin dışındaki kripto para birimlerine genel olarak altcoin denilir ki bu kısaltma alternatif ve coin yani madeni paranın

birleşimidir.

 

Bir kripto paranın mutlaka barındırması gereken 6 özellik şunlardır: Merkeziyetsizlik, işlem ve sahip kayıtları, yeni arz oluşturma kuralları, sahipliğinin kriptografik tekniklerle sadece sahibince ispat edilebilmesi, paranın sadece sahibinin emriyle el değiştirebilmesi ve aynı anda aynı kripto para için birden fazla işlem yapılırsa sadece birinin yerin getirilmesi. Günümüzde kullandığımız nakit ve madeni paralar ile kripto paralar arasında çok fazla fark bulunmaktadır. Örnek olarak, günlük hayatımızda kullandığımız paralar seri basım özelliğini sahiptir yani; gün geçtikçe yenileri üretilebilir iken kripto para üretimi çok nadir bulunmaktadır. Günümüzde bazı işletme ve dükkanlar kripto para ile ödemeyi kabul etse de ülkemizde bu sayı çok azdır. Peki kripto para nasıl üretilir? Kripto paraların üretimi de kendileri gibi dağıtık bir sistem üzerinden gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcı temellidir. Kripto para birimlerinin üretim sınırı vardır, dolayısıyla üretilen kripto para miktarı arttıkça kripto para üretmek için çözülmesi gereken işlemler zorlaşır. Günümüzde adından pek çok bahsedilen “coin mining” Türkçe karşılığı ile kripto para madenciliği anlamına gelmektedir. Üretim işlemi madencilik yoluyla oluyor, fiziksel bir madencilik olmasa dahi matematik problemleri çözmeye dayalı işlemler yapılıyor. Yani işlemci gücü ve internet bağlantısına sahip olduğunuz takdirde madencilik görevini, birisi tarafından görevlendirilmeksizin üstlenebilirsiniz. Fakat bu süreç tahmin edildiğinden daha fazla vakit almaktadır, yaklaşık 1-2 ayda yarım bitcoin kazılabilmektedir. Bu günlerde çok konuşulan konulardan birisi ise kripto paraların gelecekte gerçek paraların yerini alıp alamayacağı. Bu durum dünya ekonomisini derinden etkileyecektir. Gerçek paralar ekonominin temelini oluşturduğu için para biriminin ve türünün değişmesi bu temeli yıkabilir, temeli yıkılan bir şey ya tamamen yıkılır ya da çok büyük bir sarsıntı yaşatır. Bu nedenle bu değişim çok büyük etkiler yaratabilir. Gerçek paranın kaldırılması çok zor olacaktır.

Gerçek para icat edildiği tarihten bu yana ticaret ağanın en büyük takas araçlarından biri olmuştur. Bu düzenin bozulmasının büyük etkileri olacağı için kripto paralar ile birlikte kullanılması hem insanlar hem borsalar için daha uygun olacaktır.

 

(Visited 5 times, 1 visits today)