Paranın Evrimi

Son dönemlerde teknolojinin getirdiği imkanlarla beraber zaten fiziksel para kullanımı oldukça az olan Danimarka’da fiziksel paraların kullanımına son verilerek mobil ödemeye geçilmesi gündeme geliyor.

İnsanlar yaratılışlarından beri bir topluluk halinde yaşamıştır. Bu nedenle insanlar arasında sürekli eşya takası gerekli olmuştur. Fakat bir süre sonra bir takas konusunda sıkıntılar ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunun sonucunda da Lidyalılar tarafından para icat edildi. İlk başta altın ve gümüşten yapılan bu paralar zamanla bakırdan, sonrasında da kağıttan yapılmaya başlandı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yakında fiziksel halini kaybedecek. Gelecekte ödemelerimizi nesnelerin interneti ile elektronik cihazlar arasında yapacağız. Peki bu sistem günümüzde ne kadar güvenilir? Bize getireceği yarar ve zararlar nelerdir?

Son zamanlarda dünya gündemini oldukça meşgul eden korona virüs ile beraber fiziksel paranın kullanımı da oldukça azaldı, karantinadan dolayı insanlar ödemelerini internet üzerinden yapmak zorunda. Bununla beraber gündelik yaşamda da temassız ödemenin kullanılması mikropların yayılımını oldukça azaltıyor. Ayrıca kredi kartı kullanımının nakit paraya göre birtakım avantajları var. Örneğin kredi kartınız kaybolsa ya da çalınsa bile bankayı arayıp kredi kartını iptal ettirebilirsiniz. Sahte para kullanımının da önüne geçilebilir. Kredi kartlarının bir diğer artısı ise kredi kartı kullanımın takibinin oldukça kolay olması. Nakit paranın nereye gittiğini kaydetmek bazen zor olabilir fakat kredi kartlarında yapılan her işlem bankada otomatik olarak kaydediliyor. Kağıt paranın ve madeni paraların kullanımı azaldıkça bunların üretimi için kullanılan ham maddelerden de tasarruf edilebilir.

Bütün bunların yanı sıra kripto para birimleri için bütün dünyada yeteri altyapı oluşturulamadığı için nakit para kullanımı sadece mobil ödeme, kredi kartları ya da  temassız ödeme ile sonlandırılabilir. Peki bu uygulama ülkemizde ne kadar kullanışlı olabilir? Türkiye’nin her yerinde mobil ödeme kullanılabilir mi? Bence mobil ödemenin ülkemizde kullanılması oldukça zor çünkü Türkiye’nin her yerinde telefon hatları çekmiyor. Temassız ödemenin kullanılması ise her ne kadar kolay olsa da yeterince güvenli değil. Çünkü hırsızlar pos makinelerin temassız ödeme özelliğini kullanarak insanların arka ceplerindeki kredi kartlarına dokunmadan cüzdandaki kredi kartından para çekebiliyor. Ayrıca kredi kartı kullanabilmek için belli bir yaş sınırı var. Bu da gereken yaşına altındaki kişilerin para kullanmasını engelliyor. Örneğin ekmek alması için bakkala gönderilen çocuğun eline kredi kartı vermek fikri bana saçma geliyor. Daha yetişkinlerde kredi kartı taşımak risk iken çocuklarda kredi kartı bulunması saçma geliyor bana. Fakat bu sorun karta belli bir harcama limiti koyularak biraz olsa da engellenebilir ya da etkisi azaltılabilir.

Sonuç olarak, bence Danimarka ya da diğer Avrupa ülkelerinde nakit para kullanımını sonlandırmak mantıklı olabilir fakat ülkemizde gerek altyapısal eksikliler gerekse kültürel farklılıklar sebebi ile nakit para kullanımına son vermek mümkün değil.

 

Kaynakça:

https://www.posta.com.tr/yazarlar/erdal-kaplanseren/nakit-yerine-kart-kullanmanin-10-faydasi-2077144

https://cunkubaskasenyok.com/ogren/corona-virusu-esyadan-bulasir-mi/

https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/koronavirus-ile-birlikte-nakit-para-yerini-temassiz-odemeye-birakiyor-41470655

 

(Visited 94 times, 1 visits today)