Paranın Köleleştirdiği Toplum

Dünyada 180 farklı para birimi bulunurken, ülke ekonomilerinin eşit olmasını beklemek veya eşit olması için çaba göstermek garip değil mi?Bu durum farklı fiziksel yapıdaki insanları bir koşu yarışında sokup hepsinden birinci olmalarını istemek gibi. A kişisinin kilosu B kişisinin kilosundan fazlayken biz onlardan nasıl eşit olmalarını bekleyebiliriz ki? Bekleyemeyiz,fakat siyasi güçler maalesef bu olaya bu perspektiften bakmayı tercih etmiyorlar.

                        İki veya birden çok şeyi karşılaştırırken başlangıç noktalarında eşit olmalıdır.Gösterdikleri çabaya göre bir diğerinin önüne geçerek sıralamaya girmeye hak kazanır.Bu durumu baktığımızda ise başlangıç noktalarından itibaren eşit olmayan birden fazla para birimini eşitlemek veya bir diğerinin önüne geçmek için ekonomik açıdan cenk başlatarak  ekonominin düzelmesini bekleyemeyiz.

                     Şimdi her şeyi bir kenara bırakıp adaletsiz yarışın sonucunda tüm para birimlerinin kazandığı bir yarış hayal edelim.Herkes dünya üzerinde sadece bir para birimini kullanıyor.Ülkeler arası ekonomik cenk bitmiş,dünya üzerinde nereye giderseniz gidin paranızı bozdurmanıza gerek yok ve artık para birimi üzerinde bir karar alınırken bu kararı bir ülke değil tüm dünya birlikte alıyoruz.Çizdiğimiz tabloda şu ana kadar bir sorun yok fakat bu durum herkes için böyle değil.Ülkesinin daha üstün olmasını isteyen topluluklar bu durumdan doğal olarak rahatsız olacaklar ve bu durumu bozmaya çalışacaklar.Fakat tüm herkesi derinden etkileyecek kısım şimdi karşımıza çıkıyor.Çizdiğimiz o şaheseri bozmak isteyen birkaç topluluk var diye düşünüyoruz fakat maalesef sadece birkaç  topluluk yok çünkü dünyaya umumi bir şekilde baktığımız zaman dünya üzerinde hiçbir ülkenin eşit olmak istemediğini rahatça görebiliriz.

Savaşların,rekabetlerin,kıskançlıkların olma sebebi insanların içindeki en iyi olma isteğidir.Herkes kendi çıkarlarını düşünüp hareket etmeyi bir alışkanlık haline getirdiği için dünya üzerinde ne bir barış ne de eşitlik ilkesini uygulamak mümkün olmuyor.Bu nedenle de tüm ülkelerin aynı para birimini kullanması neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Dünya üzerinde bulunan az sayıda hususi kişilikler para birimlerinin ortadan kalkmasını olumlu bir şekilde bakacaktır çünkü o kişilikler kendi çıkarlarını gözetmeksizin, dünya barışını destekleyen düşüncelere sahip insanlardır.O kişilikler,paranın değerini hayatının değeriyle karıştırmadan yaşayan insanlar oldukları için ne kadar zengin olurlarsa olsunlar yine de kendi kişiliklerini dünyaya karşı siper alarak asla o şekilde düşüncelerini paylaşmazlar.

Gelecek için  en büyük temennimiz ülkemizdeki ve dünyadaki hususi kişiliklerin sayısın eğitimin desteğiyle artırıp, ortaya eşitlik ilkesini uygulayabilecek insan kitlesi oluşturmak olmalıdır. Oluşturulacak olan bu insan kitlesi sayesinde ise savaşları ve kavgaları bir yana bırakıp bizi en baştan beri oracıkta bekleyen dünya barışını rahatça kucaklayabiliriz.

(Visited 42 times, 1 visits today)