Paranın Olmadığı Bir Dünya Düşünün

Lidyalılar parayı 2500 yıl önce icat ettiklerinde ne kadar kötü bir şeyi icat ettiklerini biliyorlar mıydı? Bence parasız bir dünya daha iyi çünkü şuan ki hayatımızda bütün her şey para. Yaşamımız bile. İstenilen her şeye ulaşmanın yolu para. Hatta paranız olmassa hastalıktan ya da açlıktan ölebilirsiniz. Bütün suçların sebebi de budur. Para için ülkeler birbirlerine giriyorlar. Parasızlık yüzünden intihara kalkışan ve intihar edenler de var. Sayılamayacak kadar çok suçun sebebi paradır. İnsanlar acı çekiyor. Mesela sefaletten uyuşturucu ticareti yapıyor. Zenginler baş tacı ama fakirlerin yüzüne bakan yok. Kardeş kardeşe düşman oluyor. Ölen kişinin mirası için kavgalar çıkıyor. Adalet diye bir şey kalmıyor. Genç kızlar aşkı sevgiyi değil parası olanı tercih ediyorlar. Zenginlik için. Zarar ettiği için iflas eden şirketler onlarca, yüzlerce, binlerce, on binlerce işçi evinden, yemeğinden oluyor. Para için güvencesiz işlere başvuruyorlar ve bu çok tehlikeli bir şeydir. Parasız devletler paralı devletlere yük, parasız insan gereksiz insan muamelesi uygulanıyor ki bu çok acı bir şey.

Bir de paranın olmadığını düşünsenize parasızlıktan aç kalmıyorsunuz. İstediğinize parayla ulaşmak zorunda kalmıyorsunuz. Önemli hastalıklardan kurtulabiliyoruz. Parasızlık yüzünden intihara kalkışanlar olmayacak ve bu nedenle parasızlıktan kimse ölmeyecek. Sayılamayacak kadar olan suç diye bir şey olmayacak. Uyuşturucu ticareti olmayacak. Zengin fakir ayrımı olmayacak. Kardeş kardeş bir dünya olacak. Miras için kavga olmayacak ve bunun yüzünden birbirleriyle kavga dövüş itiş kakış falan olmayacak. Zara diye bir kavram olmayacak.

Parasız devlet paralı devlet diye bir kavram da olmayacak ki bu çok inanılmaz ve dünya barışı için çok güzel bir şey olacak. İç savaşlar olmayacak. Suçlar kötülükler çok azalırdı ve hukuk kitapları bir kaç sayfaya düşerdi. Düşünün giriyorsunuz lokantaya istediğinizi istiyorsunuz çay ve simit ikilisine kalmıyorsunuz ve bu harika bir şey özellikle öğrenciler için çünkü biz açız açıkçası. Peki ya hesap helalleşiyorsunuz, zaten para yok ki. Parasızlık yüzünden ölmüyorsunuz. En iyi hastalık çözümlerini yaptırıyorsunuz peki para, doktarla da helalleşiyorsunuz. Canınız Miami’ye mi gitmek istedi binin uçağa gidin. Her şey bedava bedeli yok. Hep birlikte helalleşiyoruz herkes birbirleriyle kardeş. Herkes çalışıp bir şeyler üretiyor ve kimse para istemiyor. Ne güzel olurdu ama? Kimin çalışıp kimin tembellik yaptığını nerden biliyoruz diye sorarsanız peki 2-3 asırdır yapamadığımız adil paylaşım ne olucak. Kısacası para gidiyor bütün dertler bitiyor.

(Visited 290 times, 1 visits today)