Paranın Önemi

Sadece hayal edin. Eğer para olmasaydı nasıl bir dünya ile karşılaşırdık? Dünya nasıl bir yer olurdu? Olabilecek şeyleri anlatacağım sizlere.
1-)Tembellik Artardı
Önce saçma gelebilir ama işin gerçeği çok açık. Yaptığın işte ne kadar başarılı olursan ol para diye bir şey olmadığı için emeklerinin, çabalarının karşılığını alamayacaksın. Bu da parasız bir dünyada tembelliğin hat safhada olacağını gösterir. Kimse bir işi yapmak için terini bile akıtmayacak. Ve bu insanların dünyada belirli bir düzen sağlaması çok zor olacak. Örneğin; kim bir maden ocağında çalışmak ister ki kim onlarca dilekçeyle uğraşmak ister  kim inşaatın 100. katında çivi çakmak ister ya da başka insanlara hizmet etmek? KİMSE! Tüm bu söylediklerimi düşündüğümüzde paranın olmadığı bir dünya büyük ölçüde tembellik getirecektir.
2-)Zengin veya Fakir Olmayacak
Düşününce para diye bir şey olmayacağından zengini fakirden ayıran bir etken kalmayacak ve her ikisi de eşit duruma gelecekler.(Zenginin bu durumu seveceğini sanmıyorum.)
3-)Savaş Olmayacaktı
İnsanların uğruna savaşacağı bir şey olmayınca neden insanlar savaşmak istesin ki? Paranın bulunmasından başlayarak zamanımıza kadar gelen süreçte çoğu savaş para yüzünden çıkmıştır. Para olmazsa böyle durumların yaşanacağını pek düşünmüyorum.
4-)İşlenen Suçlar ve Karışıklıklar Para için Olmayacak
Eğer insanların çalışacağı bir iş olmasaydı her insan kafasına göre her işi yapabilirdi. Şu anki para ile dönen döngüden daha kötü bir hale geleceğimizde eminim. Ve eğer para denen şey olmasaydı işte o zaman karmaşayı doruklarda yaşardık.

Karşılığı olmayan bir şeyin değeri de olmaz. Değerini yitirir… Onu elde etmek için sarfedilen gayretin de bir önemi kalmaz… Kolay olan asla insanoğluna değerli gelmez.

(Visited 113 times, 1 visits today)