Parası Kalitesini Belirler Mi?

Bir eşyanın kalitesini ne belirler? Bir ürünün kalitesini üreten kişi yada fiyatı belirler. Ancak ben fiyatın kalite göstergesi olduğuna inanmıyorum. Bazen bu doğru olabilir ama hepimizin en çok kullandığı eşyalara bakarsak aslında benim biraz daha haklı olduğumu göreceksiniz.

Kalite derken ise bir ürünün konforundan bahsetmiyorum. Ürünün (yiyecek, içecek değil ise) nekadar uzun süreli kırılmadan veya bozulmadan kullanılabileceğine. Yapması gereken işi nekadar iyi yaptığına bakıyorum.

Mesala bir şişe su alırken fiyatlar hep aynı, değil mi? Ama tadları bize farklı geldiği için farklı markalaı tercih ederiz. Elimize bir kalem aldığımızda beş lira olan kalem elli lira olandan farklı şekilde yazmamıza neden olmaz. Bizim nekadar para ödediğimiz ne aldığımızıda değiştirmez. Bazen aynı ürünü daha ucuza yada daha pahalıya bulabiliriz. Bu yine ürünün kalıtesini değiştirmez.

Ama ürünün kalitesini değiştiren bir şey var oda markası. Bazen en kaliteli markalar piyasadaki en pahalı markalar olabilir. Fakat bunun benim fikrimi değiştirmiyor. Çünkü aynı barkanın ucuz ürünlri de vardır elbet. Örneği kendi tecrübemden konuşucak olursam. Bilgisayar kullanarak çizim yapmak için grafik tablet almak istiyordum. Piyasada olan tabletlere bakınca ekranlı tabletlerin ekranı olmayan tabletlere göre kat kat daha pahalı olduğunu gördüm. ancak işime yaramaz diye ekranı olmayan bir tablet almka istemiyordum. İnternette biraz araştırma yaptıktan saonra ise grafik tabletlerinde ekran olan insanların sadece bir markayı alın ve başkasının sakın almayın dediğini gördüm. Sonra bu markanın yeni başlayanlar için ekransız gayet güzel tabletler ürttiğini keşvettim. Şu an kullandığım tablette o markadan ve gerşekten tabletin çizim kalitesini değiştirmediğini anladım hatta intenette benim tabletime benzeyen tabletlerle çok güzel çizimler yapan insanlara raslamya başladım.

Buradan anladım ki para kalite getirmez ama konfor ve kaliteyi birlikte bulmak pahalı. Bunun nedeni ise konforu yakalamak zor ve aynı zamanda kaliteli bir ürün yapmak zor. Hem insanları mutlu edip hemde istedikleri her şeyi karşılamak hem çok fazla araştırma ve geliştirme istiyor hemde mükelleştirmek uzun zaman alıyor. Yani şirkeltler de öpücükle yürütülemediğine göre, birşekilde harcanan para, malzeme ve zamanı kazança dönüştürmek için bu şirketlerin ürünlerini pahalıya satması gerekiyor. Dolaylı yoldan da kaliteli ürünlerin çoğu pahalı hale geliyor.

Fakat ben hala kalitenin pahalılıktan kaynaklandığınıa katılmıyorum. Dediğim gibi pahalı ürünler konfor sağlıyor ama konfor olmadan da sadece kalitesi için bazı şayler alınabilir ve bu ürünler gayet ucuza buluna biliyor çümkü herkez onun daha pahalı olan ürün kadar iyi iş çıkrabileceğini bilmiyor. Buna bir örnek ise 3D yazıcılardan gelebilir geneli çok pahalı olan bu makineler eğer önceden birleştirilmemiş bir ünite alırsanı neredeyse yarı fiyatına geliyor. Bu tarz öncenden birleştirilmamiş bir yazıcı bulmak zor aynı zamanda birleştimek de bir hayli kafa karıştırıcı ve sinir bozucu fakat hazır makinenin konforunu gözden çıkartarak aynı kalitede bir makineyi daha ucuza elde edebiliriz.

(Visited 35 times, 1 visits today)