‘Parasız’ Dünyaya Geçiş

Gün geçtikçe teknolojinin de akıl almaz bir hızla geliştiği kuşkusuzdur. Hayatımızın her alanında rol oynar ve  dünyanın her ucuna hakimdir. Sabah kalktığımız andan akşam uyuduğumuz ana kadar ona muhtacız. Hayatın bir parçası haline geldiğinden ötürü, uzaklaşmaya çalışsak da bizi sürekli takip eder. Nasıl kolumuz, bacağımız vücudumuzun bir parçasıysa o da bizi biz haline getiren bir parçadır. Kitaplardan kıyafetlere, hepsini alırken teknolojiye güvendiğimiz gibi, yakın tarihte, alışık olduğumuz parayı da bir yana atıp teknolojiye güveneceğiz.

Kripto para. Amerikalı David Chaum 1983’te eCash adını koyduğu elektonik paranın temelini atan kişidir. Daha sonra ise, 2009’da oluşturulan Bitcoin, ilk merkeziyetsiz kripto para sayılmıştır. Kripto para oldukça uzun bir süredir var olsa da, gündeme son yıllar içerisinde gelmiştir, tam da insanların teknolojiyle haşır neşir olduğu dönemlerde. Peki kripto para gerçek paranın yerine geçebilir mi?

Kripto paranın kullanımı arttırmak, toplumu ekonomik olarak bütünleştiriyor. İnsanların peşinden koşuşturduğu bir numara ödeme yollarından biri haline geliyor. Çeşitliliğinin bol olması, insanların kendilerine en uygun olanını kolaylıkla seçmelerini sağlar. Paranın kişisellesştirilmesi de toplum için çok büyük bir avantajdır. Kripto para birimleri, para basmayı tamamen ortadan kaldırır. Böylelikle, ekonomi politikasını etkisiz hale getirmekle birlikte hükümet ile halk arasındaki bağı seyreltir. Ayrıca kriptodaki işlemler açık ara daha hızlı ve ucuzdur. Aynı zamanda, hiç efor sarfetmeden para bir gecede iki, üç katına katlanabilir. Çünkü kripto para sabit yükselip alçalan bir para birimi değildir.

Fakat kripto paranın getirebilecek olumsuz sonuçlar da vardır. Kripto’nun yaratacağı yeni bir varlık sınıfı ortaya çıkacaktır. Kripto para, normal paraya karşın, her an her şekilde değerlerinde dalgalanma yaşayabilecek özelliktedir. İnsanları aynı anda hem zengin hem de beş kuruşsuz hale getirebilme özelliğine sahiptir. Aklımızda tutmamız gereken başka bir faktör ise kriptonun anonim oluşudur. Bu durum toplamda suç potansiyelini oldukça arttırabilir. Ek olarak, dijital ortamla arası olmayan insanların, kripto paradan pek faydalanacağı da söylenemez. Bu da haksızlığa yol açabilir.

Sonuç olarak, kripto paranın eninde sonunda geleceğini hepimiz az da olsa tahmin edebilirdik. Ne de olsa teknolojinin sınırları yoktur. Dünya olarak geliştiğimiz sürece hep yeni fırsatlara kapı açılır. Beraberinde bir takım kötü özellikler getiriyor olsa da, bu döneme uygun bir ekonomik yöntemdir ve artık normal paranın dönemi bitmiştir. O yüzden, kripto paranın kolaylıkla normal paranın yerine geçebileceğini ve geçmesi gerektiğini düşünüyorum.

(Visited 4 times, 1 visits today)