Peki biz olsaydık?

İnsanın biri bin çeşit olan beyni bile bu soruyu cevaplamamızda bize çevre etkenini sunuyor öyle değil mi ? Acaba bloğumda nasıl bir dil kullansam onları etkilerim ya da bu bloğum bu sefer tutacak mı.
İnsanı insan yapan değerlerinden en önemlisi kendini kanıtlayabilme çabasıdır.Bu aslında bir çeşit hedeftir insan için, çünkü eğer bir saygınlığı olursa daha çok sevileceğini düşünür.Bunun içinde çevreye karışır bazen çok kötü olaylarla anılır ama sonunda iyi ya da kötü olmak üzere o insan saygıyı kazanmıştır en azından bir kesimden bile. Onun için o önemlidir zaten bir birey olma çabasını tamamlamıştır.
Asıl zorluk o birey olduktan sonra başlamaz mı zaten ? Gerektiğinde bir grup insanı gerektiğinde ise bir topluluğu karşısına alır. Ama onun bunları daha önceden göze alarak bu yola girmesi lazımdı zaten.Bazen fikirleri değişebilir bazen de fikirlerinin arkasında daha sıkı bir şekilde durabilir.Onu kimse bu düşüncesinden alı koyamaz çünkü kendince o en doğru olan kararı çoktan vermiştir bile.
Çevreye göre insanın karakter oturtmasına en iyi örnek lise çağlarında oluşan arkadaş gruplarından belli olur. Eğer senin arkadaşların sigara veya bir alkol ürünü kullanıyorsa sen de kullanmak zorundasın eğer kullanmazsan gruptan dışlanırsın ve kendini kanıtlayamadı diye anılırsın.Onlarca ve çoğu liseli arkadaş gruplarına göre bu böyle ,sürü psikolojisi, yaptıklarını yapmalısın. Kendini ne kadar baskı altında hissettiğin onlar için önemli değil.
Peki ya kendimiz baskı altında kalmadan karar verseydik acaba olaylar bu raddeye kadar gelir miydi? Sanmam.Düşünsenize kendi hayatınızı yaşıyorsunuz, bu şu an ki Türkiye için gereğinde zor ve aynı zamanda yüksek sabır ve koordinasyon isteyen bir iş. Bir erkek saçını uzattığında ‘kız gibi olmuşsun o ne erkek adama yakışmaz kestir o saçı’ gibi ifadelere çok maruz kalıyoruz.Ama onlara onların fikirleri değil de kendi fikrimizin önemli olduğunu belirtmemiz, benliğimizi kendimizin esiri olmadan özgür bir şekilde ifade etmeliyiz. Bugün dünya üzerinde milyoner veya çok başarılı insanlara baktığımızda hiç biri başarıya anında ulaşamadı hepsi deneyişlerine rağmen başarısız oldular fakat insanların onları küçümsemesine veya hadi bırak işte artık yapamıyorsun demesine aldanmadılar hep çalıştılar ve iki yüzüncü denemelerinde olsa bile başarıya ulaştılar.
Demem o ki insanların sizin hayatınızda faktör oluşturmasına izin vermeyin çevre etkeninde kalmayın ve her zaman sormaktan korkmayın ‘neden?’.

(Visited 39 times, 1 visits today)