PEKİ YA MÜZİK OLMASAYDI…

Sanat her insanın hayatında olması gereken gerektiği zaman insanın sevinçlerine, gerektiği zaman ise hüzünlerine ortak olan bir nevi ruhun gıdasıdır aslında. Sanatsız bir hayat gerçekten boş geçmiş bir hayattır kesinlikle. Herkesin bir eğilimi vardır aslında sanata. Fakat herkesin sanata eğilimi farklıdır. İçindeki dallara eğilimi farklıdır. Sanatın bin bir türlü dalı vardır ve herkes farklı şeyleri yapmaktan hoşlanır. İnsan, sanatla birlikte gelişerek sanatı, kendini ifade etme aracı olarak kullanmaktadır. Sanat olmazsa hiçbir şey düzgün ve yolunda ilerlemez.

Özellikle sanatın en bilinen dallarından biri olan müzik olmazsa hayat bir hiçlikten başka bir şey olmaz bence. Müzik olmasaydı bazı şeyleri çok anlamsız ve sığ görürdük zaten. Müzik her daim hayatın bir parçasıdır ve o olmazsa var olmak da mümkün olmaz . Tabii bahsettiğim müzik sadece ünlü isimler ya da sevilen yabancı müziklerden ibaret değil. Notaların gerçekten bizi biz yapan şey olmasından bahsediyorum. Varoluşumuzu tamamlayan bizi biz yapan şeyden bahsediyorum. Hani olmadık zamanda kafamıza takılan o melodi var ya işte o olmasaydı belki de biz hiçbir zaman ve hiçbir yerde mutlu olamazdık. Müzik olmasaydı dans da olmazdı mesela. Müzik olmasaydı zincirleme metoduyla bir hiç olurduk ve bu mükemmel şeyden yoksun müzikten habersiz hayatımıza acınası bir halde yokluk içinde devam ediyor olurduk ve bu bizim için büyük bir kayıp haline gelirdi. Müzik bazen insanları bir araya getiren bir arada tutan ortak bir dildir mesela. Farklı dili konuşan insanların aslında aynı dili konuşuyor olduğunun bir işareti olabilir.

Müzik dinlerse insan dış dünyadan uzaklaşır ve kendini apayrı bir dünyada hisseder. Müziğin başlıca görevlerinden biri de budur zaten.Bizi düşündürebilmek ve hayal dünyamızı yaratmamızı sağlayacak potansiyele erişebilmemizi sağlamaktır bence. Müzik sayesinde kendimizi yalnız hissetmeyiz mesela. Biriyle sohbet ederiz bize ortak olan birinin olduğunu hissedebiliriz. Müziği tamamiyle metaforik bir düşünce haline bile getirebiliriz bence. Müzik bazen de gizemlidir. İçine girince çıkamayabilirsiniz. Çok ilginçtir ki bir denize benzer bence insan paçaları sıvayıp içine girmeye bile korkar bazen.

Kısacası müzik her şeyden çok değerlidir. Müzik olmazsa ne kadar durgun ve bitik halde olabileceğimizi yaklaşık 5 6 kere söyledim zaten. Ben de müzikle uğraşmayı çok seven biri olarak söylemeliyim ki siz de müzik yapın, müzik yapın ki anlayın ne kadar tutkuyla bağlı olduğumu.Küçük bir müzik aleti çalmakla bile başlanabilir bence yeter ki siz de müziğin varlığını damarlarınızda hissedin.

”Müziksiz bir hayat hatadır.” Friedrich Nietzsche

(Visited 345 times, 1 visits today)