PEKİN- BEİJING

Merhaba, ben Pekinim. Ben Dünyanın en eski devletlerinden biri olan Çin’ in başkentiyim. Çin’ in en büyük şehri değilim. Dünyanın 3. en kalabalık şehriyim. Nufusum yaklaşık 25 milyondur. Pekin kelimesi ” Kuzey Başkenti ” anlamına gelmektedir. Şehrimde 91 üniversite bulunmaktadır. En iyi üniversitelerim ” Tsinghua University, Peking University’ dir. Şehrimde 2008 yılında yaz olimpiyatları düzenlenmiştir.

İklimim İstanbul’ un iklimine benzemektedir. Farkım zaman zaman kum fırtınalarının yaşanmasıdır. İstanbul gibi tepelerim yok, düz bir tabağa benziyorum. Rakımım 40 – 60 metre düzeyindedir.

Dünyanın en yoğun havaalanlarından birine sahibim. Adı Kapital havaalanı. Ama 2019 yılında yeni bir havaalanı olan Pekin Doxing uluslararası havaalanı açıldı. Şehrimde en çok kullanılan ulaşım aracı metrodur. Bu metro dünyanın en uzun 2. metrosudur.

Benim merkezimde yer alan yasak şehir dünyanın  en eski ve en büyük ahşap yapılar topluluğudur. UNESCO dünya mirası olarak koruma altına almıştır.

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi benim şehrimden geçmektedir. Çin Seddinin uzunluğu toplam 21.196 km’ dir. Tarihi ve turistik yerlerimden bazıları şunlardır : Yazlık Saray, Cennet Tapınağı, Tiananmen Meydanı, Great wall of Bodaling, Ming Mezarları, Beihai Parkı, Jingshen Parkı ve Lama Tapınağıdır.

Unutmayın orjinal adım Beijing’dir. Şehrime her zaman beklerim. Hoşça kalın…

 

(Visited 39 times, 1 visits today)