Brazilian football legend Pele poses with the FIFA World Cup trophy during a press conference, on March 9, 2014 outside the Hotel de Ville in Paris. The FIFA World Cup trophy arrived with its ambassador Pele in Paris on March 9, 2014 and will be exhibited on the Hotel de Ville plaza until March 10. AFP PHOTO / FRANCK FIFE (Photo credit should read FRANCK FIFE/AFP/Getty Images)

Tarihin En İyi Futbolcusu: Pele

Dünyada bilinen adıyla Pele, 23 Ekim 1940’ta doğdu. Aile tarafından Pepe takma adıyla Çağrıldı ama kuzenleri ve küçük arkadaşları tarafından yaramaz anlamana gelen Peli  lakabı takıldı. Bu lakap zamanla Pele oldu. 11 yaşına kadar ayakkabı parlatıyordu. 4 yıl sonra De Brito Santos yöneticilerine bu çocuk dünyanın en iyi futbolcusu olacak dedi. Sonraki sezonda Pele ligin yıldız oyuncusu olunca  bu sözün doğru olduğunu ispatlamış oldu.
Kariyerine Brezilya Ligi’nin o zamanlarının en iyi takımlarından Santos’ta  başlayıp ve yine ünlü bir kulüp olan Cosmos’ta bırakmıştır. Futbol tarihinde en çok gol kralı olan futbolcudur. Cosmos forması ile bir sezon boyunca ligde 52 maçta 12 gol kaydederek en fazla gol atan ve gol kralı olarak futbolu bırakmıştır. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusudur. 3 kere, FIFA Dünya Kupası’nı kazanan takımda yer almıştır. İlk Dünya Şampiyonluğunu 1958 yılında yaşadı. Futbol kariyerinde 1281 gol atarak kırılması çok zor olan bir rekora imza atmıştır. Bununla beraber Pele, kariyeri boyunca 6 defa bir maçta 5’er gol kaydederek ayrı bir başarıya daha imza atmış oldu. 30 defa da bir maçta 4’er gol kaydeden Pele 92 maçta da hat-trick yapmıştır. Nijerya Pele’nin maçını izlemek için Bifara ile yaptığı maçta 2 günlük ateşkes ilan etmiştir. Bir başka olayda Brezilya Ligi’nde  oynayan maçta oyunda atılması sonrası sonrası taraftarlar isyan etmiş ve hakem zor durumda bırakmıştır.pele ile ilgili görsel sonucupele ile ilgili görsel sonucupele ile ilgili görsel sonucupele ile ilgili görsel sonucuİlgili resimpele ile ilgili görsel sonucu

(Visited 236 times, 1 visits today)