Peşin Hükümlüler

Görünüşe aldanmamak ve önyargılı olmamak her ne kadar zor olsada en ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biridir bu hayatta. İnsanlar sadece bir ad veya vücud değillerdir, onların her birine has kişilikleri, tavırları ve vicdani anlayışları vardır. Pahalı bir kürkün altındaki kadına iyi ahlaklı, görgülü veya maddi sıkıntılar çeken bir kadına tam tersi bir şekilde peşin bir yargı veremeyiz. Nezaket, görgü, iyi bir ahlak cüzdanla, güzellikle, statü ile bağdaştırılamaz.

İnsanlar daima günümüz dünyasında iyi insanların kalmadığından yanıkır oysaki görünüşünü beğenmediği insanları tanımak gibi bir zahmete girmediklerinden de böyle bir kanıya varırlar. Dünyanın kötüye gittiğini, hepimizin yalnızlaştığını görüyoruz fakat böyle ufak tefek hatalarla büsbütün bir kaosa sürükleniyor, daha çok yalnız kalıyoruz. Bu konuya da değinmek istiyorum, sürekli yalnız olduğunu söyleyen insanlara yani. İstisnaları saymazsam gözlemlediğim şöyle bir durum söz konusu: “Beni beğeneni ben beğenmiyorum, benim beğendiğim de beni beğenmiyor.”. Aslında çok da şaşırılıcak bir durum söz konusu değil. Sen seni seven insanları neden sevmiyorsun veya onlara iyi davranmıyorsun? Vicdan sahibi değil mi, insanların kötülüğünü isteyen biri mi, farklı yollara mı sapmış? Yoksa sadece dış görünüşü senin gözünde ‘yeterli’ (?) olmadığından, istediğin statüye sahip olmadığından mı? Bu sorunun cevabı önemli eğer ilk saydıklarım yüzdense haklısınız fakat unutmamalıyız ki kalbi sevgi dolu ve vicdanlı insanlar her zaman güzel bir vücuda veya kabarık bir cüzdana sahip değillerdir. At gözlükleri takan bu insanlar ise daimi bir yalnızlığa mecburdurlar.

Herkesin herkesten öğrenebileceği farklı dersler, hayat tecrübeleri vardır. İnsana yaşlı, genç, kısa boylu, uzun boylu, şişman, zayıf, zengin, fakir diye değil insan gözüyle bakmaya başladığımızda insanoğlunun içindeki bu kibir bir nebze de olsa azalacak ve dünyaya bambaşka bir hal almaya başlayacaktır. Eski hikayelerde mutlaka duymuşsunuzdur, kral gizlenip halkın içine karışır ne olup ne bittiğine bakmak için ve eninde sonunda onun da bilmediği bir şeyler çıkar, o da bir şeyler öğrenir belki bir çocuk belki bir bilge belki de bir çobandan. Herkesin bir hikayesi vardır ve insanlar o hikayeleri okumasını bilene güzeldir…

 

(Visited 531 times, 1 visits today)