Pet Shoplar Kapatılmalı mı?

Pet shoplarda hayvanların satılması konusunda  5199 sayılı Anayasa Kanununa göre hayvanları korumadıkları için belirli koruma şartlarına uymaları gerektiği yazılı, ancak bir çok petshop bu kuralla uymamaktadır. Kedi ve Köpek satışları yasaklanmalıdır. Petshoplarda satılan hayvanların çok büyük bir kısmı, ülkeye kaçak yollardan ve son derece uygunsuz koşullarda sokuluyor.

 

İl Çevre Müdürlüklerinde ya da belediyelerden alınan bir avuç hayvanı içeri hapsedip bir petshop açabilir ve buradan da çok güzel kazanç elde edebilir. Hayvan sergilenmelerini hoş karşılamadıklarını ifade eden ülkemiz, “Petshoplarda hayvan satışı yasaklanacak. Çünkü çok kötü ortamlarda  hayvanlara eziyet ediliyor” dedi.Yani bu oldukça kötü bir şey, onlar yerine siz olabilirdiniz lütfen hayvanları sahiplenelim. Satın almayalım.

işte bu tarz koruma olayları ve şenlikler oluyor

 

Bazen hayvanları korumak için şenlikler oluyor ve bu şenliklere insanlar sokaktaki hayvanlar için bir şeyler satıp o parayı hayvanların, mamaları kedi kumu  ,oyuncak  gibi temel şeylere veriliyor.

 

hayvanlarla yemeğimizi paylaşabiliriz
onlarla oyun oynabiliriz

petshoplarda hayvanlar satılmıyınca öldürülüyor .Bu yüzden petshopları engellemenin tek yöntemi hayvanları almayarak daha az hayvan getirtilmesini sağlamaktır. Az idrar yapmaları için günde bir kap yemek ve su verilmesine, tuvaletini yaptığı yerde yemek yiyip uyumasına izin veriliyor.Alınan hayvanların ses çıkartmaması için haplar yedirtiliyor ve bunlar onların sağlığını olumsuz yönde etkiler ve hasta olurlar bu hastalıklar grip gibi değil ölümcül hastalıklardır. Hasta kedi bakışlarından belli olur kedilerin gözü kısılmış ve solgun gözüküyorsa onları bir doktara  götürdüğünde doktorun soracağı ilk soru petshopdan mı aldınız? olur.

bu bakıştan hasta olduğu belli olur

 

 

Hayvanları Koruma Kanunu iyi incelenmeli ve cezalar ağırlaştırılmalıdır. En son olarak ilinizde bulunan Hayvan Hakları Dernekleri ve Şehriniz Barosunda bulunan Hayvan Hakları Komisyonundan da destek alma hakkınız vardır.

hayvan sahiplenebileceğiniz siteler:

https://www.petlebi.com/

http://www.petarkadas.com/

Bu  siteler sizden para istemez.

 

 

(Visited 1.411 times, 6 visits today)