Pet Shoplar

Pet shoplar hakkında ne kadar bilgi biliyoruz? Oradaki hayvanların neler hissettiğini ya da neler yaşıyor olabileceğini hiç düşünüyor muyuz?

 

Pet shoplar, namıdiğer hayvanlar için hapishane, birçok hayvanın hiçbir suçu olmaksızın zorla tutulduğu yerdir. Bu yer insanları bile bir süre sonra bunaltırken hayvanların orada sıkılmaması mümkün mü? Bana kalırsa tabii ki hayır. Orada birçok hayvan var. Kaplumbağalar, balıklar, kediler, köpekler, kuşlar ve hamsterlar gibi birçok hayvan bu hapishanede hayatlarına devam etmektedirler. Burada sadece hayvanlar satılmakla  kalmıyor onlar için bakım eşyaları, mamalar, oyuncaklar tarzında birçok eşya temin ediliyor. Her gün belki yüzlerce müşteri gelip bu hayvanları seviyor, onlarla konuşmaya çalışıyor, onları bunaltıyor onlara sevgi gösterip gidiyorlar. Bu bir bakıma onların umutlarını kaybetmesine yol açmıyor mu?

 

Şimdi bir kafes düşünün. Bu soğuk kafesin içinde savunmasız bir kuşsunuz. Küçücük, demirden bir kafes. İçerisinde bu kafesin sizin gibi yaklaşık 20 kişi var. 20 kişinin tıklım tıklım yaşadığı bir kafeste yaşıyorsunuz. Her gün bir dostunuz eksiliyor ve yerine başka bir şansız kişi geliyor. Gitseniz ayrı bir işkence gitmeseniz ayrı bir işkence. Gitmezseniz, ya da satın alınmazsanız demem daha doğru olur, kısıtlı yemeklerle beraber adım atacak kadar yerinizin olmadığı bu demir, soğuktan kafeste günlerinizi aynı geçireceksiniz. Belki görevliler tarafından ezileceksiniz. Bir de satın alındığınızı düşünelim. Küçük bir kız geliyor. Onunla beraber yeni evinize ya da yeni hapishaneye gidiyorsunuz. İlk günlerde sürekli ilgi görüyorsunuz. Sürekli sizinle konuşuluyor, hayatınızda doymadığınız kadar doyuyorsunuz, sizinle konuşuluyor. Belki kız sizi sevmek isterken size eziyet ediyor, canınız acıyor ama bir şey yapamıyorsunuz. Oradan çıkamayacağınızı, gidemeyeceğinizi ya da kaçamayacağınızı biliyorsunuz. O ev sizin tek seçeneğiniz. Size hiç bir zaman sorulmayacak olan ve hiç bir zaman seçim hakkınız olmayacak olan seçenekler… Çünkü sizin ne düşündüğünüz insanlar için önemli değil.

Ama herkes böyle değil. Bazıları hayvanları gerçek dostu olarak görüyor. Hayatında önemli bir yeri onlara adıyor, onları seviyor bunu onlara hissettiriyor. Ama bu hayvanseverler hayvanlarını Pet shop diye bildiğimiz hayvanları kapatan yerlerden değil, barınak gibi hayvanları sokaklardan bulup onların daha rahat yaşamalarını belki de bizim işkencelerimizden kurtarıp kendilerini daha rahat hissedebilecekleri yerleri sağlayan yerlerden hayvanları bilinçli olarak sahiplenmeliler.

Size okul olarak gittiğimiz barınağı anlatmak istiyorum. Bu barınakta köpeklerin sağlığına önem veriliyor. Sadece sağlığına değil hislerine önem veriyorlar. Yavrular ve anneleri için bölümler, hastalanmış olanlar için bir bölüm tarzında birçok bölüm var. Ama en önemlisi orası 4 duvar değil de yeşillik içindeydi. Hayvanların kendilerini evinde hissetmeleri için.

Biz hayvanları pet shoplardan satın alarak hayvanların daha çok bu tür yerlerde satılmasına neden oluyoruz. Giderek özlerinden soyutlanmalarını sağlıyoruz. Daha korunmasız hissetmelerini sağlıyoruz.  Peki şimdi hala pet shoplardan hayvan alınmasına hoş bakıyor musunuz?

(Visited 103 times, 1 visits today)