PETROL MÜ, SU MU?

Ülkemiz su veya petrolden birinin cenneti olacak olsaydı ben suyu seçerdim. Su, hayatın devamı için önemli bir kaynaktır. Canlıların sağlıklı bir hayat sürebilmesi için temiz su kaynaklarına ihtiyacı vardır. Ayrıca su bize büyük bir ekonomik gelir de sağlayabilir. Eğer ülkemiz su bakımından zengin olursa tarımda ve buna bağlı olarak da üretimde ilerleyebiliriz. Yani ülkemiz su bakımından zengin olursa hem içecek bol bol suyumuz olur hem de ülkemiz kalkınır. Ayrıca bu suyla ihtiyacı olan ülkelere de yardım edebiliriz.

Aslında petrol zengini olsaydık bu bize ekonomik açıdan daha büyük bir gelir sağlardı. Ancak ne yazık ki petrol doğayı çok fazla kirletiyor. Bu kirliliği azaltmak için para kullanarak bazı önlemler alınabilir. Ancak bir noktadan sonra bu kirlilik önüne geçilemez olacaktır. Bu yüzden fosil yakıtların kullanımını azaltmamız gerek. Aynı zamanda biz bu petrolü kendi ülkemizde tüketsek bile bu diğer ülkelere de etki eder. Fakir ülkeler bundan en çok etkilenen ülkeler olur. Onların yaşam koşullarını kötüleştirmek bizim yapmamız gerekenin tam tersi. Onlara yardım etmeli, herkesin eşit bir yaşam sürmesi için çalışmalıyız. Sonuç olarak petrol ekonomik geliri yüksek olmasına rağmen benim isteyeceğim bir şey değil.

Bence su, çoğu açıdan daha avantajlı. Petrol sadece değerli bir sıvı iken su yaşamın olmazsa olmazı. Sadece çok bulunduğu için ve fiyatı çok yüksek olmadığı için çoğu kişi suyun değerini bilmiyor. Yine de ülkemizin su bakımından zengin olması çok güzel bir şey olur.

(Visited 2 times, 1 visits today)