PETROL=KİRLİLİK
SU=HAYAT

Petrol mü yoksa su mu?

“Petrol mü? Yoksa su mu” sorusu sorulsaydı benim cevabım ne olurdu? Biraz düşüneyim. Acaba susuz bir çölde kalsam, su bulamayınca petrol içebilir miyim?

Düşündüm ve suyu seçtim. Çünkü su hayatımız için çok önemlidir. Su sizi yaşatan bir sıvı maddesidir. Ama petrol öyle mi? Elbette değil. Çünkü petrol çok zararlı bir maddedir. Ağaçlara zarar verir. Petrol araba için gerekli bir enerji kaynağıdır. Ancak, petrolsüz arabalar kullanılabilir. Örneğin elektrikle arabalar çalışabilir. Elektrikli arabalar, ağaçlara zarar vermez.

Su ile ilgili bazı başkanlar konuşma yapıyor. Mesela İstanbul Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2040 yılında İstanbul’da su fakirliği olacağını ortaya çıkarıyor. Ama tasarruflu su kullanırlarsa 2040 yılında su fakirliği olmayacakmış.

Suyun, petrolden daha fazla değeri vardır. Su dünyamızın dörtte üçünü kaplar. Bizim için çok değerli hazinelerimizden biri de sudur. Suyun aldığı renk, saf yani şeffaftır. Tatsız, ama değerli bir içecektir. İnsanlar günde en fazla 5 litre su tüketirler. Yani bayağı bir fazla tüketirler.

                                                                                                        

                                                                                                                 

(Visited 181 times, 1 visits today)