Petshop Hapishanesi

Öncelikle konumuza başlamadan petshoplar hakkında biraz bilgi edinelim petshop nedir? Petshop komünizmin sonlarında Rusya ve Macaristan gibi eski doğu ülkelerinden ülkemize getirilen evcil hayvanlardan başlamıştır. Petshoplar neye göre kime göre kapatılmalıdır. Bence sorulacak asıl soru bu. Hayvanlara ne kadar önem gösterirsiniz. Onları umursar mısınız? Yoksa sadece sever misiniz? Ya da siz hayvan sever misiniz? Yoksa hayvan seçer mi?

Çoğu insan bu iki kavram arasında kalıyor. Hayvan severim diyen gidip petshoptan evcil hayvan ediniyor. Hayvan seçer ise barınaktan evcil hayvan sahipleniyor. İkisi de birbirinin ironisi değil mi aslında? Şartları göz önüne aldığımızda petshoplara gerekli ilginin gösterilmediğini hepimiz fark etmişizdir. Koşullar hayvanlar için çok kısıtlı hiçbir koşul neredeyse yerine bile getirilemiyor. Konuyu biraz daha açtığımızda ise 5199 sayılı Kanun genel yönetmelikleriyle bunu anlatmış durumda. Petshopların genel durumu ise çocuklu bir aile gelir. Çocuklarının hevesini kırmamak için en güzel köpeklerden veya kedilerden birini alırlar. Ve sonuç ne mi olur? Hep aynı olay 1 veya 2 hafta sonra yavru biçimde sokağa atılır. Ve onları sahiplenen her seferinde barınaklar olur.

Hiçbir hayvana doğru bakılmıyor normalde 1 yavrunun bile sığamayacağı bir yuvaya 3 adet yavru koyuyorlar. Mamaları ya parazitli ya da bozuk oluyor. Orda ki hayvanlara 500 ila 1500 dolar arası para vereceğimize barınaklardan sahiplenelim. Unutmayalım onlarında bir canı var onlarda bu dünyaya bir kez geliyor ve onların da bu hayatı doya doya yaşamaya hakları var. Biz onların vekilleriyiz onlar düşünemez ve karar veremez bir düşünebilen bir canlı olduğumuz için bunları göz önüne alıp onlara vekillik yapmamız lazım. Düşünsenize dünyaya bir kere geliyorsunuz ve onda ya yavru olarak ölüyorsunuz ya acı çekerek ya da yobaz hayvan sevmeyen bazı kişilerin işkencelerinde veya ömrünüz petshopta satılmanızı bekleyen dükkân sahibi ilgisiz o adamla. Bozuk mamalar yiyorsunuz parazitleniyorsunuz insanların size ilgi duyduğunu sanıyorsunuz ama bunların hiçbiri önemli değil. Onları oradan kurtarmalıyız artık petshoptan para verip bu oyunu sürdüreceğimize barınaklara dağılıp o her yavrunun birer sıcak yuvası olmasına yardımcı olmalıyız. Petshoplara en ilgisiz ülke kesinlikle Türkiye’dir. Petshopları bir bakım evi gibi düşünün onların orda rahatlaması kendilerini ana kucağında gibi rahat hissetmeleri gerekirken onlara kötü davranılıyor. Mesela örnek olarak Norveç’i aldığımızda petshopları düzenli barınaklardan olanak ve imkânları daha yüksek daha çok ilgileniliyor.

Son olarak onlara zulüm etmemeli onları korumalı, sevmeli ve onlara gerekli değeri vermeliyiz. İşte o zaman bir hayvan seçer değil de bir hayvan sever olabiliriz.

Kaynakça:http://www.haytap.org/index.php/200908092099/nedir/iste-petshop-gercegi-tum-ciplakligi-ile
https://onedio.com/haber/petshop-larda-hayvan-satisinin-yasaklanmasi-icin-8-neden-422904

(Visited 98 times, 1 visits today)