Philadelphia Deneyi ‘ nin Korkunç Sonuçları Nelerdi?

Çok eski dönemlerden günümüze kadar birçok tehlikeyi veya tehlikesiz deney yapılmıştır. Eskilerde en çok deney yapılan dönem 1937 ile 1989 arasıdır. Günümüzde hala sırrını koruyan birçok tehlikeli deney bu dönemlerde yapılmıştır . Ancak deneyler yapılırken deneklerden onay alınmıştır. Sonuçta bir insanın en doğal hakkı yaşama hakkıdır, bu yüzden deneye katılan insanların her birinden onay alınmış ve emin olup olmadıkları defalarca sorulmuştur. Peki bu dönemlerde yapılan deneylerin tehlike seviyeleri neydi? Bu dönemde yapılan en tehlikeli ve sonuçları ağır olan deney hangisiydi?

Philadelphia deneyi , 28 Ekim 1943 tarihinde Amerikan donanmasının Pensilvanya eyaletine bağlı Philadelphia şehri alanında yaptığı iddia edilen tehlikeli deneylerden biridir. Amerikan donanması yapılan savaşlarda gemilerinin radara yakalanmamasını ve düşmanın gemilerini farketmemesini istemesi üzerine getirilen bilim adamlarının çalışması üzerine başlamıştır. Hatta deneyin içinde Albert Einstein , John Von Neumann ve Nikola Tesla ‘ nın da olduğu söylenmiştir. Deney günü geldiğinde geminin içi çok fazla elektromanyetik eyşa ile doldurulmuştur. İlk önce geminin etrafı yeşil bir sisle kaplandı daha sonra ise geminin görünmez olduğu kayıtlara geçti. Amerikan donanması bu deneyin birde içinde mürettebat ile yapılmasını istedi. Deneyin başındaki profesör bunun ne kadar tehlikeli olduğunu söylese de bunu yapmayı kabul etti. Mürettebattan onay alındıktan sonra gemi aynı şekilde yeşil sisle kaplandı ve görünmez oldu. Gemi tekrar görünür olduktan sonra mürettebattan çoğu kişi denize atladı ve çoğunun cesedine ulaşılamadı. Geri kalanlar ise zamanla psikolojik sorunlar yaşamaya başladı ve raporla işten çıkarıldı.

Philadelphia deneyinin çok tehlikeli olduğu birçok bilim insanı tarafından dile getirilmiştir. Ancak yapılan deneyde mürettebattan izin alınmıştır.Yapılan deney işe yaramış , gemi görünmez olmuş , ama mürettebatın başına gelenden sonra Amerika Birleşik Devletleri böyle bir deneyin yapıldığını kabul etmemeye başlamıştır. Bazı görgü tanıklarına ve o yıllarda yaşayıp konuşulanları duyanlara göre Mürettebattan izin alınmadığı ortaya atılmıştır. Mürettebatta normal bir gemi kontrolü olduğu söylenmiş ve bu sayede deneye ortak olmuşlardır. Eğer böyle birşey varsa yapılan deneyde mürettebata söz hakkı verilmemiş olup bazılarının yaşama hakkı ellerinden alınmıştır. Ben tehlikeli deneylerin deneklerin izni kullanılarak yapılmasında bir problem görmüyorum ama bu fikrim deneyin içeriğine göre değişebilir. Yapılan deney başarılı bile olsa insanlığa bir katkısı yoksa öngörülen tehlikeyi göze almak biraz saçma olabilir. Eğer Philadelphia deneyi başarılı olsaydı belki şu anda savaşlarda bu teknoloji kullanılacak olacaktı . Sonuç olarak yapılan tehlikeli deneylerin cidden gerekli olup olmadığı sorgulanmalı ve deneklerin onayı alınmalıdır.

(Visited 46 times, 1 visits today)