Pişti-Tost

Ben de evimde hazırlıklarımı tamamladığım bahar partisinde oynayacağımız oyunu düşünüyorum. Çevrimiçi olan bu partide okuldaki ve taekwondadaki tüm tanıdığım arkadaşlarıma davetiye hazırladım. Bu davetiyeyi pembe ve siyah renklerin karışımıyla süsledim. Herkese davetiyemde tarihi ve zamanı parti öncesi yapmaları gereken hazırlıklara kısaca değindim sonra bu davetiyenin fotoğrafını herkese attım. Partiye herkes tam zamanında girdi. İlk başta çok karmaşa olsa da sonradan bu düzene oturtturuldu. Yaklaşık bir saat sonra herkesin atacak enerjisi kalmayınca sıradaki planımızda olan en yaratıcı oyunu seçerek o oyunu oynama sırası gelmişti. Tabii bu sırada bazılarımız şenlikten ayrılmıştı. Geride kalanlardan ortaya çıkan fikirleri sırayla ortaya sunmaya başladık. Ben baştan 6. isimdim sıra bana geldiğinde oyunumu anlatmaya başladım.

Yarattığım oyun iskambil veya UNO kartlarıyla oynana biliyordu. Ama genellikle iskambil kartlarıyla oynamak daha zevkli oluyordu. Bu oyunda iskambil kartları kişi sayısın göre eşit sayıda ayırmamız gerekiyordu. Çevrimiçi oynadığımız için tam hayalimdeki oyuna uymasada yine de oynaması hala zevkliydi. Kartlar kişilere eşit dağıtıldıktan sonra herkes olabildikçe hızlı bir şekilde ellerinde göremeyecekleri şekilde ter tutarken sıraları geldiği zamanlarda kartları açıyorlar. Bu kartları açarken eğer iki aynı kart üst üste gelir ve ilk kim elini kameraya basarak pişti derse ortadaki tüm kartları alabiliyor. Ayrıca bir de bunu tost hali var yani iki aynı kartın arasına bir kart girdiğinde tost diyerek elini kameraya basan ortadaki o kartlar dâhil olmak üzere hepsini alıyor. Yani tostu kart kullanarak açıklayacak olursak mesela birisi kupa üç attı bu karttan sonra herhangi bir kart atıldı bunu atan kişiden sonraki kişi eğer bir daha kupa üç atar ve bunu ilk fark eden kameraya elini basarak tost derse ortadaki tüm kartları o alır. Bir de tabii ki bu oyuna daha da zevk katmak için sayısız olan tüm kartları yani; as, kral, kız ve vale içeren tüm kartlara özel güç ekledim. Örneğin eğer biri as atarsa ortaya ondan sonraki kişi 4 tane kartı arka arkaya atması gerek ama burada dikkat edilmesi gereken yer de bu arka arkaya atılan kartların arasında özel güç çıkmaması çünkü eğer bu arka arkaya atılan kartların arasından herhangi bir özel kart çıkarsa o zaman o kişinin sırası biter diğerine geçer. Diğeri de atılan karta göre ortaya atması gerektiğince, attıklarında özel güçlü kart çıkmazsa, atar. Diğer kartların özel güçlerini söyleyecek olursak kral kendinden sonraki kişiye üç, kız iki, vale bir kart attırıyor. Oyunun genel kurallarına değinecek olursak kimsenin kendi veya arkadaşının kartına bakmaması, oyuncuların kartları seri açması, doğru kelimeleri söylemeleri en önemlisi. Oyunun amacı en çok kartı kazanmaktır. Çünkü oyunun sonunda herkesin kartı bitince sona kalan kişi kazanıyor oyunu.

Her ne kadar oyunu düzgün tarif edemesem de oyunum herkesin ilgisini çekmişti. Bu yüzden benden sonrakiler ve öncekilerin oyunu başka bir partide oynamaya söz vererek benim oyunumu oynadık. Başta çok karışık olsa da oyunu çözdükten sonra alınan zevk gece yarılarını yalayıp yutmuştu bile.

 

(Visited 545 times, 2 visits today)