Piyano mu Dediniz?

Floransalı Bartolomeo Cristofori 1711 yılında “Piyano e forte” hem hafif hem kuvvetli çalınabilir adlı yeni bir müzik aleti icat etti.Bu çalgı üzerinde hem hafif seslerin hem de kuvvetli seslerin çıkartılması olanaklıydı.Bunun için adına italyanca “hafif ve kuvvetli” anlamına gelen “Piyano e forte” dendi. *

Piyanonun icadı nasıl oldu İşte Piyanonun geniş tarihi

Piyano, oldukça popüler, çalınması oldukça zor olmasına rağmen çok fazla kullanılan bir müzik aletidir. Notaların yerlerini çok iyi biliyor olmamız ve aynı şekilde bu notaları çok iyi okuyabilmemiz gerekir. Bu da piyano çalmayı zorlaştıran önemli bir nedendir. Eğer notaları okuyamazsak hiçbir parçayı düzgün çalamaz ve sürekli takılmalar yaşarız.

Modern bir piyanonun tuşesi, piyanisti yoracak ölçüde sert olmamalı öte yandan parmakları dayanıksız ve zayıf bırakacak kadar da yumuşak olmamalıdır. **

Elbette ki hayatta herkes her şeyi yapabilmek zorunda değil. Ancak yine de bir şeyleri öğrenmek için çaba harcamalıyız. Çabalarımıza rağmen yapamıyorsak, zaten bırakmalıyız. Bırakıp başka aktiviteler, başka uğraşlar bulmalıyız kendimize. Piyano çalamayız belki ama keman da bir numara olabiliriz.

Çoğu insan yukarıda söylediklerime rağmen piyanonun çok kolay çalınan bir müzik aleti olduğunu düşünüyor. piano_nasil
Bazıları ise çok zor buluyor. Kesinlikle ön yargılı olmamak gerek. Her şey denemekle başlar elbette. Her müzik aletinin kendine göre zorlukları mutlaka vardır. Piyano çalmak ise sandığınızdan çok daha zordur. Piyano notaları çok hızlı veya çok yavaş olabilir. Ritmi yakalamak kolay değildir. Bu olay herkesin piyano çalmasını güçleştirir. Ben kişiliğin de bu işe katkı sağladığını düşünüyorum. Çünkü piyano çalmak sabır ve sakinlik gerektirir.

Bazen insanlar rahatlamak için müzik yapar ya da dinler. Ben bazen ödevlerimi yaparken müzik dinleyeyim diyorum ama sonra bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Halbuki bu kişiden kişiye değişebilen bir durum.

Özellikle bir müzik aleti çalıyorsanız ya da çalmaya çalışıyorsanız işiniz gerçekten zor. Bunu nerden bildiğimi merak edenlere. Kuzenim piyano öğretmeni. Bazen onunla piyano çalıyoruz ve ben bazen inanılmaz zorlanıyorum. Ama bazen de hiç çalamam dediğim notaları çok rahat çalıyorum.

Piyanonun kolay çalındığını düşünenlere; Piyano sandığınız kadar kolay çalınacak bir müzik aleti değil. Öğrenmek için çok zamana ihtiyacınız var. Ancak Hayat da sandığınız kadar kısa değil, ne isterseniz yapabileceğiniz kadar uzun. Bu yüzden gerçekten ne istediğinize karar verin ve onun üstünde çalışmaktan ne olursa olsun vazgeçmeyin. Hayatın size verdiği yetenekler, size verilen armağanlardır. Bundan dolayı hayatın size verdiği armağanları görün ve onlara sahip çıkın. Yeteneklerinizi keşfetmekten sakın vazgeçmeyin.

MÜZİK = SONSUZLUĞA AÇILAN YOL

* http://www.hurriyet.com.tr/piyanonun-icadi-nasil-oldu-iste-piyanonun-genis-tarihi-28910397

** http://www.hurriyet.com.tr/piyanonun-icadi-nasil-oldu-iste-piyanonun-genis-tarihi-28910397

(Visited 161 times, 1 visits today)