Plastik Poşet Kanunu

Plastik Poşet Kanunu

Ocak 2019 itibarı ile artık plastik poşetler yasa gereği marketlerde en az 25 kuruşa satılacak. Plastik poşetlerin doğaya verdiği zararı azaltmak amacıyla kabul edilen yasa sayesinde insanlar artık plastik poşetleri etrafa atmıyor ve bu da plastiklerin doğaya verdiği zararı büyük ölçüde azaltıyor. Özellikle denizlerde ve piknik alanlarında temizlenmesi bir hayli zor olan plastik poşet atıklarının azalması amaçlanıyor. Plastik poşetlerin satılmasından elde edilen paranın 15 kuruşu maliyeti kapatmak ve kar etmek amacıyla satıcıya, 10 kuruşu ise vergi olarak devlete gidecek.

Her ne kadar doğayı korumak amacıyla uygulanan bir yasa da olsa birtakım olumsuz yönleri de bulunuyor. Özellikle maaşı ciddi miktarda düşük olan kesimi bu uygulamadan olumsuz etkilenecek. Parası yalnızca ekmek ve suya yeten kişiler aldıkları ekmek ve suyu muhafaza edecek bir alan bulamayacak. Marketler ise plastik poşet kullanmak istemeyenler için alternatif olarak bez poşetleri satışa sundu. Lakin bez poşetler, plastik poşetlerle aynı miktarda ürün muhafaza edebilmesine rağmen fiyatı plastik poşetlerin beş katı olduğu için tercih edilmiyor.

Benim görüşüm şu ki: madem plastik poşetler ücreti oluyor. O halde plastik poşetlere bir alternatif bulunmalı ve bu yük halka yüklenmemeli. Çözüm plastik poşetle yaklaşık olarak aynı maliyette olmalı, aynı miktarda ürün muhafaza etmeli, dayanıklı olmalı ve en önemlisi doğaya zarar vermemeli. Bu kriterlere uyan poşet ise kağıt poşetler. Günümüzde bazı mağazaların kullandığı bu poşet türü yaygınlaştırılabilir. Böylece hem doğanın zarar görmesi önlenmiş olur hem plastik poşetlerin alternatifi oluşur hem de poşet parası yükü de halka yüklenmez.

Sonuç olarak plastik poşet kanunu ve ücretlendirilmesi doğayı koruma yönünde atılmış olumlu bir adım. Lakin bu poşetlerin alternatifi bulunmalı ve bu alternatif; aynı maliyette, aynı işlevi gören, doğaya zarar vermeyen ve ücretsiz bir alternatif olmalı ve bu alternatif de kağıt poşetler. Plastik poşetler sayesinde plastik poşetlerin kullanımı azaltılabilir hatta piyasadan tamamen kaldırılabilir. Böylece bu değişimden halk da ekonomik olarak etkilenmemiş olur. Böylece doğa için bir tehdit oluşturan plastik poşet sorunu çözülmüş olur.

(Visited 100 times, 1 visits today)