Plastik Poşeter İçin Yeni Bir Devrim

Ne 2019’a girmemizle beraber bir çok yeni yasa da hayatımıza girdi bunlardan biri de artık marketlerde ya da mağazalarda bulunan plastik torbalar 25 kuruş ücret ile satılacak.

 Aslında torbaları 25 kuruşa satmak gayet mantıklı çünkü ilk olarak çevreyi plastik poşet almandan korumuş oluyorsunuz. Aslında bu olay sadece ülkemizde özel bir durum değil 2007 yılında İngiltere’nin Modbury şehrinde plastik poşet kullanımı yasak ya da italya da plastik poşetler 2011’den beri yasak ayrıca bu kurula uymazsanız 25 bin Euro’ya kadar çıkan cezalar sizi bekliyor olacaktır.

Poşetleri 25 kuruşa satmak çevre koruma konusunda gayet mantıklı bir çözüm çünkü sizin doğaya bıraktığınız bir plastik market ya da mağaza poşetiniz ortalama olarak 1000 yıl sürüyor. Bu hiçte az bir süre değil ayrıca bu plastik poşetleri tek bir kişi doğada bırakmıyor milyonlarca belki milyarlarca insan bu poşetleri kullanıp atıyor. 

Çevre ve şehircilik bakanının açıklamasına göre 1 Ocak’tan 4 ocağa kadar yani 4 günde plastik poşet kullanımı yüzde 50 azalmış bir durumda. Bu çok hızlı bir düşüş daha 4 günde 2018 de kullandığımız poşet kullanımını yarıya indirmişiz ayrıca gelecekte ki yakın zamanda poşet kullanımını yüzde 90 azaltmak yani bu demek oluyor ki ortalama bir insan 440 poşet kullanıyorsa bir yıl içerisinde yüzde 90 azaltırsak ortalama olarak bir yılda 100 poşet kullanacak denektir. Bu bir kişi için bile fazla düşüş tüm Türkiye için çok büyük bir düşüş demek.

Aslında poşetlerin 25 kuruş karşılığında satılması çevreye karşı çok etkili bir durum ancak ülkemizde her bu olaya karşı olanlar var. Örneğin Twitter’da ayın birinden beri poşetlerin ücretsiz olmasını isteyenler bu olaya karşı gelenler ve çevre için 25 kuruşu gören bir kesim mevcud. Ama işin ilginç yanı da çevreyi koruma hakkında bir çok boş laf yapmaları ama 25 kuruşu çevreyi korumak için çok görmeleri. Ancak bu poşetlere verilen 25 kuruşun nereye gittiği de önemli bir konu devletin dediğine göre 15 kuruş devlete gidecek ve geriye kalan 10 kuruş ise markete kalacak peki ya bu 15 kuruş devlete gidince ne olacak. Bence bu devlete kalan 15 kuruş çevreyi korumak için ayrı bir yerde toparlanmalı ve çevre için harcanmalı o zaman poşetlerin ücretli olmasının bir kez daha faydasını görebiliriz

Ancak toparlamak gerekirse bence poşetlerin artık paralı olması güzel oldu çevreye etkileri azalacak ve bir süre sonra insanlar alışınca hiç alma gereği bile duymayacak hatta bazı insanlar şimdiden alışmış markete giderken yanında fileli torbalar ya da bez torbalar ile gidip onları kullanıyor

(Visited 69 times, 1 visits today)