Plastik Poşetler

Yeni çıkan bir kanuna göre 2019 yılının Ocak ayından itibaren hükümet çevre kirliliğini azaltmak için plastik poşetlere 25 kuruş fiyat koydu. Bu kararla plastik poşetlerin kullanımının azaltılması ve tüketim alışkanlıklarındaki aşırılığı önlemek amaçlanmıştır. Sizce yeni yürürlüğe konulan bu kanun çevre kirliliğinin önlenmesinde gerçekten katkı sağlayacak mı? Yoksa halktan para toplamak için mi bu şekilde bir kanun çıkarıldı?

Çevremizi temiz tutmak ve daha yaşanılabilir hale getirmek daha parlak ve iyi bir gelecek önemli faktörlerden biri ve her bireyin bir sorumluluğudur. Özellikle günümüzün en büyük problemlerinden biri olan küresel ısınma geleceğimiz için çok büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu tehditleri azaltmak ve hatta yok yeni çözümler üretmeliyiz. Çevre kirliliğinde etkili olan plastik poşetlerin yerine bez torba ya da file kullanabiliriz.

Plastik, doğada yaklaşık 400 yıl kalan ve bundan dolayı çevre kirliliğinin en büyük nedenlerinden biridir. Plastik poşet kullanımının azaltılmasını Avrupa Birliği daha önceki yıllarda uygulamaya koymuştur. Bu plastik poşetlerin ham maddesi olan petrol ve türevleri olduğu için yeni gelen kanun  ülke tasarrufunda da katkı sağlamaktadır. Ülkemize plastiğin ham maddesi yurt dışından geldiği için dövizle ödemesi yapılmaktadır. Bizde kendi ülkemizin ekonomisi için zarar görmekteyiz.Çok küçük parçalara ayrılan bu poşetler, her yıl birçok kuş ve memeli hayvanlarının canını almaktadır. Bu poşet parçaları su kaynaklarına ve toprağa karıştığı için insanlara da plastik tüketmesine yol açmıştır.

Ülkemizde bazı kişiler yeni gelen bu karardan pek de fazla memnun değiller. Fakat bence bu ülkemiz ve çevre adına geleceğimiz için yapılan güzel olan kanunlardan biri. Hatta bence bu sadece küçük bir adım. Çevre kirliliğini önlemek için bunun gibi daha birçok kanun yürürlüğe girmeli bence. Gelişmiş ülkeler plastik poşet kullanımını bizden daha uzun zamandır ücretli bir şekilde kullanıyorlar. Fakat bence bu ne kadar yeni bir adım olsa da çevre kirliliğini önlemek için daha birçok iş yapılmalıdır. Herkesin bu durumu onaylaması için televizyon ya da özellikle günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medyadan insanları bilinçlendirebilirler. Bu sayede bu çevre kirliliğinin önlenmesini daha çok insan destekleyebilir. Bunun dışında geri dönüşüme daha çok önem verilebilir. Biz buna aslında pek önem vermiyoruz ama bazı gelişmiş ülkeler çoktan kullanılmış çöpleri geri dönüştürmek için daha fazla arıyorlar. Fosil yakıt kullanımı azaltılarak yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanılabilir. Boş arazilere uzun uzun binalar dikmek yerine yeşil alanlar yapabilir. Büyük şehirlerde toplu taşıma arttırılarak hatta ve hatta onun yerine kısa mesafeleri yürüyerek ya da bisiklet sürerek gidilebilir ve bunlar gibi daha birçok proje yapılabilir.

Kimileri yeni gelen bu kanuna para verildiği için kötü düşünse de bence geç kalınmış ve çoktan bu kanunun yapılması gerektiğine inanıyorum. İnsanın kirlettiği doğayı gelecek nesiller için yine kendisi temizlemesi gereklidir. Bunu yapabilmek için ise sadece plastik poşet kullanımını azaltmak değil daha yapılabilecek birçok proje bulmalıdırlar.

plastik poşetlerin 25 kuruş olması ile ilgili görsel sonucu

(Visited 32 times, 1 visits today)