Plastik Poşetler ve Doğanın Korunumu

Herkesin bildiği gibi 1 Ocak’tan beri plastik poşetler ücretli. Ücreti ise 25 kuruş. Değişik bir şekilde insanlar yüzlerce liralık alışveriş yapıp 25 kuruş vermek istemiyor.

Bu yüzden etkisi olduğunu inkar edilemez. Fakat ben plastik poşetin sadece ücretli hale getirilmesinin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Ona bakılırsa sebze meyve reyonunda her bir sebze için bir başka plastik poşet kullanıyoruz. Bence gerçekten doğa korunmak istenirse daha kapsamlı bir proje ile yapılması gerektiğini düşünüyorum. Bence poşetler ücretli değil tamamen yasak olmalı ve sebze meyve reyonlarında kullanılan poşetler kaldırılıp yerine kese kağıdı vb. malzemeler konulursa daha etkili olacağını düşünüyorum.

Bence bu çalışmların hepsi düzgün bir biçimde yapılırsa doğaya gerçekten bir karkıda bulunabiliriz. Fakat şuan kullanılmakta olan uygulamayla poşet almak isteyen yine alıyor. Yani poşet kullanımı kesilmiyor sadece azaltılıyor.Ama tabi düşündüğümüzde hiç bir uygulama olmamasındansa poşetin paralı olması bir adım. Umarım ki zamanla bu adım ilerletilebilir ve doğayı korumak için daha yaralı şeyler yapabiliriz. İleriki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmalıyız.

(Visited 290 times, 1 visits today)