Plastik Poşetlerin Ücretli Olması Ne Kadar Doğru?

2019 Ocak ayı itibari ile neredeyse bütün mağaza ve marketlerde bedavaya istediğimiz kadar alabildiğimiz plastik poşetlerden ücret alınıyor. Neden olarak ise çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin önlenmesi gösteriliyor. Duruma genel olarak dışarıdan bakarsak çok fazla insanın poşetlerden para alınmasını istemediğini görüyoruz. Aslında atılan bu adımın amacı gerçekten ileriye yönelik çevre kirliliğinin önlenmesi ise yapılanın doğru olduğunu düşünüyorum. İnsanların poşetlere para vermek istememesinin nedeni önceki sisteme alışkın olmalarıdır diye düşünüyorum. Çünkü gösteriş uğruna yemeyip içmeyip her zaman en pahalı, en yeni telefonu alan insanların bir poşete 25 kuruş vermekten kaçınıyor olması bence saçma ve komik.

Eğer ortaya çıkan bu yeni sistemin amacı gerçekten çevreyi korumak ise plastik poşetlerin ücretli olmasının büyük faydaları olacaktır. Plastik poşetler imha edilirken çevreye yayılan gazlar bile çevreye büyük zarar verir. Avrupa’da uzun zamandır kullanılan bu sistemin sağlayacağı diğer bir fayda ise toprak ve suya karışan plastik poşet artıklarının yiyeceklere zarar vermesinin önüne geçilmesidir. Okuduğum bir yazıda siyah plastik poşetlerin çöplerden elde edildikleri için çok daha zararlı olduklarını gördüm. Ayrıca bu siyah plastik poşetlerin yapımında siyah boya kullanılmasının da çevreye zarar verdiğini okudum. Bu bilgiden yola çıkarak bence siyah plastik poşetlerin yasaklanması da alınması gereken önemli bir yoldur. Siyah poşetlerin yerine bir alternatif bulunabilir. Plastik poşetler yerine uzun ömürlü bez poşetlerin kullanımı daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Bu poşetler tane olarak uygun ve yerinde bir fiyattan satılırsa plastik poşetlerin yerini alabilir diye düşünüyorum. Tabii ki yine alışılmış bir sistemin yerini başka bir sisteme bırakması ne kadar doğrudur bilemiyorum fakat çevreye verilen zarar bu şekilde azaltılabilir. İnsanlar artık daha önce satın aldıkları, üstünde herhangi bir market logosu veya reklam olmayan bez poşetleri arabalarında veya yanlarında taşıyabilirler. Üstünde bir marketin logosu olan bez poşetlerle başka bir markete girmek insanlara doğru gelmeyebilir. Bu nedenle genel bir üretici ülke genelinde tüm marketlere bu poşetleri ulaştırabilir. Eğer bu sistem hayata geçirilirse büyük kayıpların önüne geçilebilir.

Sonuç olarak eğer kullanılan poşetlerin plastik olması gerekiyorsa 25 kuruş gibi uygun bir fiyata satılmaları kesinlikle doğrudur diye düşünüyorum. Fakat öyle bir zorunluluk yoksa plastik poşetler yerine bez poşetlerin genel bir dağıtıcı tarafından marketlere ulaştırılması daha doğru olacaktır diye düşünüyorum. Bu sayede plastik poşetlerin çevreye verdiği zararların çoğunun önüne geçilebilir ve uzun ömürlü bez poşetler sayesinde fazla israf yapılması önlenebilir. Bez poşetler marketlerin kasa bölümlerinde uygun fiyatlandırmalar ile satılabilir. Bunun sonucunda hem çevre kirliliğinin hem de poşet israflarının önüne geçilebilir. Üstlerinde marka logosu olan poşetleri insanlar tercih etmeyecektir. Bu nedenle bez poşetler düz bir renkte tek bir üretici tarafından ülke genelindeki marketlere ulaştırılmalıdır.

(Visited 46 times, 1 visits today)