Prison Break: Büyük Kaçış

Merhaba! Ben Başak ve ilk blog yazımla herkese merhaba demek istiyorum. Hiç beklemeden en sevdiğim dizi Prison Break’ten bahsetmek istiyorum. (Spoiler içerir.)

GENEL BİLGİLER

Prison Break, ABD yapımı bir aksiyon dizisidir. 2005-2009 yılları arasında 4 sezon çekilmiştir ve 4 Nisan 2017 tarihinde de 5. sezon yayınlanmaya başlanacaktır. 5. sezonun 10 bölüm olacağı söylenmiştir.
Paul Scheuring tarafından ortaya atılmıştır ve dizinin başrollerinde Michael Scofield rolüyle Wentworth Miller, Lincoln Burrows rolüyle Dominic Purcell, Sara Tancredi rolüyle Sarah Wayne Callies ve                                                                                Fernando Sucre rolüyle de Amaury Nolasco yer alır.

DİZİNİN KONUSU

İşlemediği bir cinayet nedeniyle hapise atılan ve idam edilecek olan Lincoln Burrows’a, yani abisine yardım etmek isteyen Michael Scofield onu o idam edilmeden hapishaneden kurtarmak için plan yapmaya başlar. Bu plan da sahte bir suç işleyip abisiyle aynı hapishaneye girdikten sonra onu oradan kurtarmaktır. Dizi ilk sezonundan böyle başlar ve bu büyük kaçış anlatılır. Yeni sezonlar, bölümler yayınlandıkça keşfedilmemiş sırlar ortaya çıkar ve olaylar kızışmaya başlar.

DİZİDEKİ KARAKTERLER

Dizide birbirinden harika, birbirinden farklı bir sürü karakter var fakat dizi çoğunlukla başrolde olan karakterler üzerinde yoğunlaştığı için onlara bir göz atalım.

  Michael Scofield: Abisini hapishaneden kurtarabilmek için bir plan yapmaya karar verir. Hapishaneyi, hapishanenin içinde bulunan tutsakları ve onun gibi ihtiyacı olan bir sürü şey hakkında oldukça detaylı araştırmalar yapar.
Annesi ölmüştür ve babası da abisiyle kendisini terk etmiştir. Bu yüzden hep Michael’I abisi tehlikelerden korur, kollar. Abisi hapishaneye girince de abisini tehlikelerden koruma sırası Michael’a düşer. Abisine olan sevgisi büyüktür ve onu kurtarabilmek için elinden gelen her şeyi yapar.

  Lincoln Burrows: İşlemediği bir cinayet sebebiyle idam edilecektir ve idam edilmesine az zaman kala kardeşi Michael’ı bulunduğu hapishanede görür. Onu kurtarmak için geldiğini söyleyen kardeşine buradan çıkışın olmadığını söyler ama zamanla olaylar gelişir.
Eski eşiyle ayrıdırlar ama bir çocukları vardır. Lincoln’un çocuğu olan L.J., annesi ve üvey babasıyla beraber yaşar.

 

Sara Tancredi: Hapishanede çalışan bir doktordur ve valinin kızıdır. Babası durmadan hapishanede çalışmasının çok tehlikeli olduğunu söylese de Sara babasının dediklerini umursamaz ve orada çalışmaya devam eder. Michael Scofield’ın tedavilerini yaparken ona aşık olur ve sonradan da ona yardım etmeye başlar.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              Fernando Sucre: Maricruz adında bir kıza aşık olur ve Fernando’nun kuzenleri onun Maricruz’u yemeğe bile çıkarmaya yetecek parası olmadığını söylediğinde Fernando bir soygun yapmaya karar verir. Bu soygun sonucunda da yakalanır ve hapse atılır. Orada Michael ile aynı hücreye düşerler ve Michael’a yardım etmeye başlar.

 

DİZİ HAKKINDA YORUMUM

İlk bölümden beri heyecanla izlediğim ve ”Bundan sonra ne olacak acaba?” diye düşündüğüm, en sevdiğim dizidir. Bu dizinin en sevdiğim dizi olmasının sebebi ise sürükleyici ve akıcı olmasıyla birlikte beni, izlediğim diğer dizilere oranla daha çok düşündürmesi ve içine çekebilmesiydi.
Karakterlerin he biri gizemli ve sırlarla dolu olduğu için hapishaneden kurtulma olayı daha da ilgi çekici ve aksiyonlu oluyor. Bu gizemler bir bir ortaya dökülrken nefesiniz kesiliyor ve hiç durmadan diziyi bitirmek, sonunda neler olacağını öğrenmek istiyorsunuz.
Bence hiç durmayın, yeni sezon gelmeden hemen gidip izlemeye başlayın ve yeni sezon gelince de o heyecana, aksiyona kaldığınız yerden devam edin. E hadi, ne bekliyorsunuz?

(Visited 363 times, 1 visits today)