Profesyonelliğe İlk Adım

Merhaba ben Arda. 43 yaşındayım, bir kızım var ve iki buçuk yaşında. Adı Nisa. Ben bir şirketin Marketing sektörünün başkanıyım. Şimdi size bu konuma gelmeden ve iş yerime yerleşmeden önceki ilk iş günümü anlatacağım.

Bu anlatacağım olay 5 sene önce oldu. Yıl 2045 üniversiteden mezun olalı 12 sene oluyordu ve bu şirketimden önce başka 3 şirkette yine marketing yaptım. Şirketi hep reklamlarda görüyordum ama başvurmaya cesaret edemiyordum. En sonunda başvurumu yaptım ve  görüşmeye çağrıldım. Görüşme günü geldi çattı. O gün çok heyecanlıydım ellerim titriyordu, bacaklarım sallanıyordu, terliyordum ve sanki her şey üzerime geliyormuş gibi hissediyordum. O gün iş görüşmem olduğu için çok  şık giyinmeye gayret ettim. Üstümde bordo rengi bir kravatım ile çoraplarımı aynı tonda giydim, Prusya mavisi, mono yaka bir ceket ve aynı renkte bir pantolon son olarak da beyaz slim fit bir gömlek ile tamamladım. Görüşme Salonunda bir sürü insan beklemekteydi; hatta aralarında eski üniversite arkadaşım Ömer de vardı. Yanına usulca yaklaştım, ilk önce beni tanımadı sonradan hatırladı. Birbirimize sarıldık uzun bir süre. Nasıl olduğunu sordum bana iyi olduğunu söyledi. Tam kahve içmeyi teklif edecekken beni çağırdılar.

Toplantı salonuna girdiğimde ışıl ışıl ve görkemli bir salonla karşılaştım. Bir sandalye vardı ortada ona oturdum. Karşımda 2 beyefendi ve 1 de hanımefendi vardı. En soldaki beyefendi bana çok benziyordu ama küt saçları vardı, şık giyimli bir beyefendiydi. Hanımefendi ise tam tersiydi sanki günlük kıyafetleri ile gelmiş gibi bir izlenim uyandırıyordu. Bana baktılar birkaç not aldılar ve sorulara başladılar.

– Merhaba, Arda bey değil mi (Ali Rıza Bey)

– Evet efendim

-Güzel, şimdi size kendimizi tanıtalım ben Ali Rıza, yanımdaki hanımefendi Mehtap ve en soldaki de Umut Bey

-Şimdi bize lütfen biraz kendinizden bahseder misiniz (Ali Rıza Bey)

-Benim adım Arda Pak 38 yaşındayım . Ankaralıyım. Eşim anaokulu öğretmeni. Daha önceden 3 şirkette bulundum. Hepsinden de severek ayrıldım. Hollanda’da bulunan Groningen Üniversitesi’nden mezun oldum. Hobilerim arasında en sevdiğim basketbol oynamaktır.

-Güzel, lütfen bize birazda kişisel özelliklerinizden bahseder misiniz lütfen.(Umut Bey)

– Tabi ki de efendim. Çevremdeki insanlar beni komik, cana yakın, eğlenceli olduğumu söylerler ayrıca da empati kurma ve  ikna etme kabiliyetimin güçlü olduğundan bahsederler. Fakat bu ciddi olamayacağım anlamına gelmez. Gerektiği zaman herkesten daha ciddi olabilirim.

-Peki geldik o malum soruya kendinizi 5 sene sonra bu şirkette nerde görüyorsunuz ? (Mehtap Hanım)

– Tabi ki de bu sektörün ünlü temsilcilerinden biri olarak görüyorum, şirketinizi en başarılı ilk 10 firma arasına sokmak için çabalayacağım. Bana inanabilirsiniz bunun için elimden geleni yapacağım.

-Güzel ve iddialı. Biz sizi bilgilendireceğiz. Geldiğiniz için çok teşekkür ederiz.(Umut Bey)

İşte bu şirketteki ilk iş görüşmem böyleydi. Diğer bir yazıda görüşürüz.

(Visited 2 times, 1 visits today)