Psikoloji ve Hava Durumu

Farklı hava koşulları, sizlere farklı duygular yaşatıyor mu? Muhtemelen hepimiz bu soruya evet şeklinde cevap veririz. Örneğin bir sabah uyandınız ve dışarıya baktınız. Güneşin doğuşuyla hava aydınlanıyor, rüzgar camdan tatlı tatlı esiyor. Rüzgarın verdiği ferahlıkla derin bir nefes alıyorsunuz. Verdiği rahatlığı hissetmiyor musunuz? Bu sizi güne umutlu bir ruh haliyle başlatmadı mı? Bazıları güneşli havalarda daha huzurlu ve mutlu hissederken bazıları da yağmurlu ve bulutlu havalarda kendilerini daha iyi hissediyor. Kendinizi yağmurlu bir günde yatağınıza uzanmış kitap okurken hayal edin. Damlaların sakinleştirici sesiyle başka dünyalara dalıyorsunuz. Bu huzuru tatmayı kim istemez ki?

Bu farklı hava koşullarının insanlarda farklı duygular uyandırdığı ve psikolojimizi etkilediği düşünülüyor olsa da işin gerçeği böyle değildir. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre insan psikolojisini daha çok etkileyen şeyin gün ışığı olduğu kanıtlanmıştır. Hava yağmurlu olsa da, çok yüksek sıcaklıklara ulaşsa da ruh halinizi gün ışığı alıp almamanız daha çok etkiler. Yeteri düzeyde güneş ışığı alırsanız ruh haliniz daha olumlu ilerleyecek ve gününüz daha verimli bir şekilde geçecek. Eğer yeterli miktarda güneş ışığı alamazsanız gününüzü farkında olmadan karamsar bir şekilde geçireceksiniz. En sevdiğiniz yemeği yeseniz bile bundan alacağınız zevk, aldığınız yetersiz ışık seviyesi yüzünden daha az olacaktır.

Örneğin Danimarka gibi kuzey ülkeleri bulundukları konum nedeniyle oldukça az güneş ışığı alır. Yetersiz güneş ışığı yüzünden psikolojik rahatsızlıklar bu bölgelerde daha sık görünmekte. Yapılan bir araştırmaya göre Baltık ülkelerinde her 100 bin kişiden 70’i intihar nedeniyle hayatından oluyor. Çünkü bu ülkeler çok az güneş ışığı alıyor. Bu da insanların ruh halini oldukça kötü bir biçimde etkileyerek bir sürü psikolojik sorunlara yol açıyor.

Kış aylarında Güneş geç doğar ve erken batar. Bu sebeple gündüz süresi azdır ve daha düşük seviyede ışık alırız. Bundan dolayı kışın ruhsal bunalımlar daha fazla olur. Bu yüzden uzmanların önerisi soğuk kış günlerinde ya da yağmurlu ve kapalı havaların olduğu sonbahar mevsimlerinde gördüğünüz güneşten hemen faydalanmanız yönünde. Çünkü araştırmalar güneş ışığının insan vücudundaki serotonin adlı hormonun, mutluluk hormonu, artmasında etkili olduğunun altını çiziyor.

Beyninizin aktif çalışma bölümleri harekete geçer ve o anki işinize daha iyi odaklanmanızı sağlar. Veya olumsuz bir ruh haline sahipseniz karşınızdaki kişiyle daha sağlıklı bir iletişim kurabilirsiniz. Bu sayede hem kendinizle hem de çevrenizle daha iyi bir iletişim sahibi olursunuz. Sonuç olarak hava durumundan çok güneş ışığı size daha sağlıklı bir yaşam sunar.

(Visited 26 times, 1 visits today)